Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Môj Top 2012

.peter Bálik .názory

“Můžeme o tom diskutovat, můžeme o tom vést spory, můžeme s tím i nesouhlasit, ale to je všechno, co se proti tomu dá dělat,” povedal český klasik Jára Cimrman. Tu je môj Top 10 za rok 2012, ktoré vyšli v zahraničí. Aký je váš?

Peter Bálik

Chris Robinson Brotherhood
Big Moon Ritual/The Magic Door
Broken Arrow
Chrisa Robinsona môžete poznať ako speváka amerických Black Crowes. Robinson nahral s vranami zopár skvelých hardrockových albumov, ale so svojim posledným sólovým projektom vybočil zo zavedených rockových vzorcov a v hudbe sa vybral do Kalifornie z konca šesťdesiatich rokov, do čias Grateful Dead, Jefferson Airplane alebo CSN.  Výsledkom sú dva dvojalbumy, ktoré majú podmanivý rockovo-soulovo-blues-funkový sound so psychedelickým nádychom. A slovenskí fanúšikovia tam niekde medzi riadkami pocítia aj krásu piesní Deža Ursinyho a Ivana Štrpku.
http://www.youtube.com/watch?v=KtAEZgjQCBk
 
Václav Neckář
Dobrý časy
Supraphon
Pred rokom by ma ani vo sne nenapadlo, že Václav Neckář môže nahrať ešte dobrý album. Český spevák, ktorý posledné roky život prežil bojom s vážnou chorobou a vystupoval v okresných kulturákoch, naspieval pesničku Půlnoční pre animovaný film Alois Nebel.  Tá všetko zmenila. Jej autor Jaromír Švejdík s ním nakoniec nahral aj celý album. Dobrý časy pripomína comeback Johnnyho Casha, kde Švejdík spolu s producentom Dušanom Neuwirtom vytlačili z Neckářa to najlepšie. Okrem hitu Půlnoční album obsahuje ďalšie pecky ako Na Rafandě, Bejvávalo (Dobrý časy) alebo Hledal jsem Tě pane. Všetko sú to skvosty, ktoré obstoja s akýmkoľvek Neckářovým hitom zo 60. rokov.
http://www.youtube.com/watch?v=RLedel_ypd0

Jack White
Blunderbuss
Third Man Records
Americký hudobník Jack White si naplánoval svoj život ako polovica dua The White Stripes, no keď to bubeníčka Meg White v roku 2008 vzdala, ocitol so na dlažbe. Neskôr nahral štyri dobré albumy s dvomi skupinami (The Raconteurs a Dead Weahter), no zdá sa, že pevnú pôdu pod nohami našiel až so svojim prvým sólovým albumom. Ten sa volá Blunderbuss, čo v preklade znamená mušketa. Jack White na ňom ukazuje, v čom býva najlepší. Len málokomu sa darí zobrať hudbu 60. rokov a spraviť z nej súčasnú záležitosť. Blunderbuss je skvelý, chytľavý album, ktorý sa tak rýchlo neopočúva.

 

BEZ VÁS SA NEPOHNEME

Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia | Zobraziť
.posledné
.neprehliadnite