Hoci presné parametre slovensko–poľskej kandidatúry na olympijské hry zatiaľ stále nie sú známe, opozícia, časť médií a sociálnych sietí tento nápad kritizuje a snaží sa ho prezentovať ako ďalší Ficov projekt, ktorý treba zadupať pod čienu zem. Nemyslím si, že to je správne.
Je dobré, keď sa o takýchto veľkých plánoch vedie kritická verejná debata. Jej kvalite by však učite pomohlo menej hysterickosti a politickej predpojatosti. V prípade olympijskej kandidatúry má zmysel diskutovať najmä o dvoch veciach. O ekológii a o ekonomike.
Pristavme sa najskôr pri ekológii. Z materiálu, ktorý schválila vláda, vyplýva, že Slovenska by sa v prípade úspechu kandidatúry týkali olympijské preteky v zjazdovom a akrobatickom lyžovaní a ak by sa podarilo prelobovať výnimku z olympijskych pravidiel, tak aj hokejový turnaj. Ten by sa však konal mimo území národných parkov, takže jeho ekologické dopady by boli minimálne. Jasná, kde by mali byť disciplíny v zjazdovom lyžovaní je existujúce, vybudované stredisko, kde sa budúci rok uskutočnia majstrovstvá sveta juniorov. Na to, aby spĺňala všetky potrebné olympijské kritéria, potrebuje menšie úpravy, ktoré si však nevyžiadajú žiadné veľké zásahy do prírody. Ekologické škody nehrozia ani v prípade akrobatického lyžovania vo Vysokých Tatrách, ktoré by tiež prebiehalo v už existujúcich areáloch.
BEZ VÁS SA NEPOHNEME
Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.