Fico verzus Mill
Vystúpenia premiéra pred študentmi začínajú následne rezonovať v médiách pomaly rovnako ako tlačovky na Úrade vlády. Tá posledná prednáška na Paneurópskej vysokej škole si širšiu verejnú diskusiu naozaj zaslúži. Bola totiž o budúcnosti EÚ a postojoch našej vlády voči nej. Premiér vyslovil niekoľko myšlienok, s ktorými možno polemizovať. Napríklad túto:
„Ťažko môže Európska únia zaistiť vyššiu konkurencieschopnosť, ak v každom štáte budú prevládať individuálne záujmy, ak budú v každom inom štáte korporátne dane predstavovať 40 a v druhom len 16 percent. Ťažko sa zaistí konkurencieschopnosť, ak niekto má a niekto nemá euro, ak niekto buduje sociálny štát a druhý razí liberálnu cestu.“
Po týchto slovách sa natíska otázka, ako Európe v súťaži s Indiou alebo Čínou pomôže, ak u nás budú zarovnané mena, dane, či sociálne systémy?! Konkurencieschopnosť predsa nevyviera z vynútenej homogénnosti, ale z rozdielnosti prostredí, ktoré umožňujú experimentovať s rôznymi prístupmi v oblastiach politiky, ekonomiky, kultúry, aj vedy. Európske dejiny sú zosobnením tejto skutočnosti. Slovami britského filozofa Johna Stuarta Milla:
„Ako sa stalo, že európska rodina národov nie je nemennou, ale zdokonaľujúcou sa súčasťou ľudstva? Nespôsobila to žiadna ich mimoriadna dokonalosť, ktorá, keď sa vyskytne, je dôsledkom a nie príčinou; naopak spôsobila to pozoruhodná rozmanitosť charakterov a kultúr.
BEZ VÁS SA NEPOHNEME
Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.