Ten prvý sa volá Polis, druhý MVK a tretí, aj keď trochu váhavo, Focus. Polis nameral v svojom poslednom prieskume Hrušovskému podporu 15,2 percenta, MVK 15,0 percenta a Focus 13,4 percenta.
Áno, vo Focuse Hrušovského porazil Kiska, v MVK zase Procházka a vo všetkých troch je za Hrušovským v tolerancii štatistickej chyby Ján Čarnogurský, ale nikto z pravicových kandidátov nemal v júli tak vysokú a rovnomernú podporu naprieč agentúrami, ako práve Hrušovský. Keď sa sčítajú čísla zo všetkých troch agentúr, Hrušovský je na tom najlepšie: dosahuje 43,4 bodov. Medzi pravičiarmi druhý Kiska má 40,3 percenta. Kiska sa však v prieskumoch verejnej mienky umiestňuje veľmi nevyrovnane – od 18,9 percenta vo Focuse po 9,6 v Polise, v prvom prípade je najsilnejším kandidátom spomedzi relevantnej pravicovej „štvorky,“ v druhom prípade posledný.
Vráťme sa však k Hrušovskému.
Prečo je tento bývalý predseda KDH tak populárny a môže to stačiť na to, aby sa stal prezidentom?
Ľahšie je odpovedať na druhú otázku: Nie, nemôže.
Už som to napísal viackrát a pri Hrušovskom to platí dvojnásobne: pravicoví kandidáti majú malú alebo ešte menšiu šancu, aby vyhrali prezidentské voľby. Napriek tomu je ich účasť a vzájomný boj dôležitá, vlastne dôležitejšia, ako meno budúceho prezidenta.
BEZ VÁS SA NEPOHNEME
Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.