„Azyl pre Snowdena!“ -len donedávna to bolo volanie ľavicových salónov s protiamerickými resentimentmi. Ale pred vyše dvomi týždňami zmenil náladu Der Spiegel, ktorý priniesol indície (nie je voľne prístupný) o tom, že americké tajné služby od roku 2002 odpočúvali mobil Angely Merkelovej. Odpočúvanie sa začalo za vlády Georga Busha v čase, keď Merkelová bola líderka opozičnej CDU, pokračovalo aj po nástupe Baracka Obamu – to už bola líderka CDU nejaký ten rok kancelárkou – a ukončené bolo až teraz v lete, krátko pred stretnutím Obamu s Merkelovou v Berlíne. To však nebol koniec kauzy. Spiegel opísal novú budovu amerického veľvyslanectva v Berlíne ako hniezdo špiónov, ktorí s vymakanými prístrojmi zo superzariadenej strechy a strešných priestorov vetomo ovaný zaelárkou spolovkej Sentitu nemeckej kancelárky,"y chýbala aspoň jedna hlava štátu." sa stala kancelárkou spolovkej Sľvyslanectva odpočúvajú telefonickú komunikáciu v blízko ležiacej vládnej štvrti.
V Nemecku tak zavládlo veľké rozhorčenie. A keďže Spiegel sa opieral najmä o Snowdenovu databázu, americký zradca ukrývajúci sa v Putinovej Moskve bol titulovaný za nemeckého hrdinu. Za všetko hovorí táto titulka najnovšieho vydania Spieglu.
Spiegel sa do kauzy vrhol s plnou vervou: hlavný 10-stranový text (nie je voľne prístupný), ktorý odôvodňuje, prečo Snowdenovi udeliť azyl, pripravilo autorsky sedem redaktorov. Okrem toho týždenník zverejnil ďalších osem materiálov (rozhovorov, esejí...), ktoré sa venujú špicľovaniu tajných služieb. USA sú vykreslené ako „paranoidná demokracia,“ ktorá „už nie je vzorom liberálnej demokracie“.
Ale späť k hlavnému textu, ktorý sa začína návštevou Hansa-×Christiana Ströbeleho v Moskve.
BEZ VÁS SA NEPOHNEME
Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.