Aj posledný prieskum Focusu musel volebný štáb na Súmračnej vážne znepokojiť: Robertovi Ficovi agentúry stabilne prognózujú pod 40 percent. Len na pripomenutie, Ivan Gašparovič získal v prvom kole prezidentských volieb roku 2009 takmer 47 percent. Už v januári som na tomto mieste písal, prečo môže Fico dopadnúť podstatne horšie než model Gašparovič 2009, ktorý v druhom kole nedal šancu vtedajšej opozičnej kométe Ivete Radičovej.
Ficove víťazstvo či prehra závisí najmä od toho, ako sa jeho súper vyhne nastraženým pascám. Takže najskôr k súperovi, lebo od neho sa všetko odvíja. Zdá sa, že ním bude Andrej Kiska. Podaktorí síce ešte veria na schwarzenbergovský efekt v prípade Milana Kňažka, ale tu je skôr želanie otcom myšlienky. Aj keby Kňažko zajtra zahviezdil v dvoch hlavných prezidentských debatách na RTVS a Markíze, už zrejme nevymaže svoju veľkú chybu, že kandidatúru oznámil príliš neskoro. Navyše, okolo Karla Schwarzenberga vznikol krátko pred prvým kolom hotový ošiaľ, postavila sa za neho Praha, mládež, intelektuálna a umelecká elita. Nič v tejto podobe sa s Kňažkom pár dní pred voľbami nespája. Aj keby mu zajtrajšie diskusie vyšli nad očakávanie (teda oveľa lepšie než nedeľná debata na TA3, kde splynul v diskusnej šedi), hneď po nich sa začína volebné moratórium. Na schwarzenbergovský efekt tak nie je čas ani priestor.
Od volebnej soboty bude aktuálna otázka zrejme nasledovná: môže byť Kiska v druhom kole silnejším súperom Smeru než pred piatimi rokmi Iveta Radičová? Odpoveď: áno, pokiaľ nespraví chybu a nezabudne na konzervatívnych voličov, na ktorých sa chladnokrvne zameral postkomunista Fico.
Zrekapitulujme si hlavné voličské skupiny, ktoré budú stáť proti sebe.
BEZ VÁS SA NEPOHNEME
Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.