Nič tak nevystihuje uplynulý rok, ako novotvary, ktoré sa objavili v médiách, či už klasických alebo na sociálnych sieťach. Vyhlasovanie Slova roka sa robí v rôznych jazykoch, na rôznych platformách, rôznymi viac či menej reprezentatívnymi spôsobmi, ale v princípe to vždy vypovedá o tom, čím žila tá ktorá krajina a čo hýbalo celou spoločnosťou. Ale tiež to veľa vypovedá o flexibilite a životaschopnosti jazyka a zmysle pre humor jeho používateľov.
Oxfordský slovník z novotvarov za najsignifikantnejšie slovo roka 2014 vyhlásil sloveso vape, resp. vaping (pred rokom to bolo slovo selfie). Vape je sloveso odvodené od slova vaporizér a znamená teda inhalovať paru z elektronickej cigarety. Neviem, či sa na Slovensku ujme sloveso vapovať a vapovanie, my sme si pred dvoma rokmi, keď sme s Jurom Malíčkom do .týždňa o tomto trende písali, vypomohli zloženinou e-fajčiť, e-fajčenie. To sa však ľahko môže pomýliť s ofajčením, i keď na naše pomery by to bolo snáď výstižnejšie slovo roka ako vapovať.
Na šortliste spolu s vapovaním bolo aj ďalších šesť novotvarov: bae (mládežnícky výraz pre frajera či frajerku), budtender (predavač v obchode s marihuanou – reakcia na jej legalizovanie vo viacerých štátoch USA), contactless (bezkontaktný – odrážajúci mohutný nárast možností platiť kartou či mobilom bez toho, žeby ste niekde niečo museli zastrkávať), indyref (škótske referendum o nezávislosti), normcore (hipsteri sú nenávratne out, módny trend je, resp. v roku 2014 bol, nosiť normálne, obyčajné „nemódne“ oblečenie) a slacktivism (
BEZ VÁS SA NEPOHNEME
Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.