.kto bol obeť a kto páchateľ?
Mal to byť rutinný televízny rozhovor pri jazere. Reportérka Alison Parkerová a kameraman Adam Ward práve natáčali príspevok do ranného vysielania televízie WDBJ s Vicki Gardnerovou, šéfkou miestnej obchodnej komory. Boli v priamom prenose, keď k nim pristúpil muž, ktorý si sám navyše celú situáciu natáčal. O pár sekúnd začal po trojici strieľať...
Parkerová a Ward podľahli na mieste, Gardnerová vyviazla so zraneniami. Páchateľ Bryce Williams (vlastným menom Vester Lee Flanagan) svoje video vraždy zavesil na sociálne siete. Do televízie ABC News navyše poslal 23-stránkový manifest, v ktorom zdôvodňuje svoj čin.
„Bol Bryce Williams v skutočnosti obeťou bielej rasistickej homofóbnej spoločnosti, ktorá ho dotlačila k násilnému zúfalému činu?"
Podľa informácií, zverejnených o jeho obsahu v dňoch po masakre, sa sťažoval na „rasovú diskrimináciu, sexuálne obťažovanie a šikanovanie v práci“. Ostatní vraj na neho útočili, lebo „bol homosexuálny čierny muž“. Špeciálne Parkerovej vyčítal rasistické komentáre na svoju adresu. Tvrdil tiež, že ide z jeho strany o odplatu za júnový masaker v černošskom kostole v Charlestone a snahu vyvolať rasovú vojnu.
Bol teda Bryce Williams v skutočnosti obeťou bielej rasistickej homofóbnej spoločnosti, ktorá ho dotlačila k násilnému zúfalému činu? Jeho životopis nasvedčuje niečomu inému.
.vyhľadávanie príležitostí uraziť sa
V roku 2000 sa súdil s bývalým zamestnávateľom, televíziou na Floride, lebo ho vraj vyhodili z rasových dôvodov. Prípad bol uzavretý mimosúdnou dohodou. V roku 2012 začal pracovať pre stanicu WDBJ, ale ohrial sa tam len krátko. Mal mať sústavné konflikty s kolegami, bol vzťahovačný a precitlivený, navyše vedenie nebolo spokojné s jeho prácou. V roku 2013 ho po prepustení musela vyviesť z budovy polícia, lebo dostal záchvat zúrivosti.
Ešte v deň, keď Williams zastrelil svojich bývalých kolegov, ho šéf stanice Jeffrey Marks opísal ako niekoho, s kým sa ťažko pracuje a kto vyhľadával príležitosti, aby sa na rečiach iných ľudí mohol uraziť. Aj po vyhodení z televízie WDBJ sa vraj sťažoval úradom na rasovú diskrimináciu, no šetrenie jeho tvrdenia nepreukázalo.
Napríklad „rasistické“ komentáre Alison Parkerovej mali spočívať v tom, že o činnosti novinárov mimo redakcie hovorila medzi kolegami všeobecne ako o práci „tam vonku v poli“. Williams to vraj bral ako skrytú narážku na južanské polia bavlny, na ktorých černosi pracovali počas otrokárstva.
BEZ VÁS SA NEPOHNEME
Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.