"Dvesto kresťanských utečencov pre Slovensko za dva roky? Super! Tak to aspoň viem, kde za pár rokov môžem požiadať o azyl, pokiaľ sa situácia v Spolkovej republike bude naďalej vyvíjať ako tento rok.“
Vyššie uvedené slová poslal do listárne nemeckého denníka Die Welt čitateľ Hans Ulrich Thiele z Bielefeldu. Išlo o jeho reakciu na správu spred pár týždňov o tom, že Slovensko prijme len dvesto utečencov a ešte si aj bude vyberať kresťanov. Samozrejme, takéto výpovede treba brať s rezervou. Máloktorý Nemec sa dnes presťahuje do postkomunistickej stredovýchodnej Európy len kvôli domácim problémom s integráciou cudzincov. No v horizonte 10 – 15 rokov by takáto úvaha mohla vyzerať omnoho reálnejšie.
Ak sa nestane nič katastrofické, priepasť v životnej úrovni medzi západnou a stredovýchodnou Európou by sa mala ďalej zaceľovať. Naproti tomu, v krajinách ako Nemecko sa môžu vyhrocovať problémy v spolužití medzi prisťahovalcami a pôvodným obyvateľstvom. Nový život na Slovensku by mohol začať byť atraktívny aj pre mnohých Západoeurópanov. Tým viac, ak sa v ich vlastiach budú cítiť čoraz menej doma. Na Slovensku by sme sa preto mali už teraz zamyslieť, čo zmeniť (a čo naopak v žiadnom prípade nemeniť), aby sme z tejto „pozajtrajšej“ migračnej vlny odhryzli čo najväčší koláč.
.opomínaná emigrácia
V Spolkovej republike sa tento rok veľa hovorí o náraste počtu imigrantov zo zahraničia z vlaňajších 200 tisíc až na rekordných 800 tisíc! No menej známe je, že z krajiny každý rok odchádza približne 140-tisíc Nemcov. Ide zväčša o dobre vyškolených pracovníkov či odborníkov, ktorí môžu urobiť lepšiu kariéru, zarobiť viac peňazí či ponechať si viac čistého príjmu z toho hrubého vo Švajčiarsku, prípadne v Spojených štátoch.
Popri dôvodoch týkajúcich sa práce a sebarealizácie uvádza až 41 percent odchádzajúcich všeobecnú nespokojnosť so životom a situáciou v Nemecku. Mnohí sa síce po rokoch vrátia, obohatení o poznatky i kontakty v rámci bežnej „cirkulácie mozgov“, no ďalší zostávajú natrvalo v nových domovinách. Nemecký národ tak prichádza o časť vlastných ľudí z hornej špičky vzdelanostnej pyramídy a na oplátku dostáva cudzincov, z ktorých mnohí patria k takzvaným „bildungsferne Schichten“ (vzdelaniu vzdialeným vrstvám).
„94-tisíc ľudí z Nemecka sa v rokoch 2004 až 2013 malo prisťahovať aj do Poľska. Náš severný sused láka viac Nemcov než napríklad Austrália.“
Napríklad podľa ministra vnútra Thomasa de Maizière (CDU) sa medzi terajšími utečencami z Blízkeho východu, ktorí prichádzajú do Nemecka, nachádza 15 až 20 percent dospelých analfabetov. Podľa jednej správy o stave nemeckého trhu práce tvorili aj pred touto vlnou ľudia s imigračným pôvodom 36 percent nezamestnaných v Spolkovej republike, hoci na celej populácii sa podieľali len 20 percentami...
No späť k rodeným Nemcom, ktorí opúšťajú svoju vlasť! Nielen Amerika a Švajčiarsko ich lákajú. Zaujímavosťou je, že 94-tisíc ľudí z Nemecka sa v rokoch 2004 až 2013 malo prisťahovať aj do Poľska. Náš severný sused láka viac Nemcov, než napríklad Austrália.
BEZ VÁS SA NEPOHNEME
Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.