veľa sa už popísalo o dôvodoch, pre ktoré sa ĽSNS podarilo dostať do parlamentu. Určite za to môže aj sklamanie voličov z toho, ako Smer naložil s obrovským mandátom po voľbách v roku 2012.
Ale aj ľavicovo-liberálna politická korektnosť intelektuálnych salónov, ktoré tu dlho pranierovali ako „fašizmus“, aj normálne názory drvivej väčšiny slovenského obyvateľstva. Takže toto slovo úplne stratilo svoju burcujúcu nástojčivosť.
No úspech strany Mariana Kotlebu je nepochybne aj dôsledkom zlyhania konzervatívnej pravice.
.alfa to pomenovala
Slovensku chýba robustná, asertívna a nápaditá kresťanskodemokratická strana na spôsob bavorskej CSU. Teda strana, ktorá je popri obsluhe svojich kmeňových voličov schopná eliminovať radikálov tým, že artikuluje (ale aj rieši) problémy ich potenciálnych voličov.
Vedenie KDH v závere svojej parlamentnej existencie pôsobilo ako spolok šedivých nezaujímavých funkcionárov. No Radoslav Procházka pred pár rokmi vzbudil dojem, že by takejto politickej objednávke vedel vyjsť v ústrety.
Spomínate si ešte na jeho manifest Alfa z roku 2012? Dokument s podnadpisom Silná spoločnosť, jednoduchý štát vtedy jasne pomenoval viaceré dlhodobo pociťované spoločenské neduhy:
Zdaňovanie všetkého, čo sa hýbe; bujnejúca byrokracia; snaha štátu nachytať a pokutovať bežných občanov aj za najbanálnejšie opomenutia a zároveň neschopnosť štátu riešiť veľké prípady rozkrádania verejných zdrojov... to všetko a omnoho viac pranieroval Procházka vo svojej Alfe.
BEZ VÁS SA NEPOHNEME
Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.