začiatkom 90. rokov som pripravil pre režiséra Dušana Trančíka námet založený na výpovediach troch dôležitých postáv našich novodobých dejín. Dnes už nežijú.
Prvým bol obhajca pri procese s prezidentom vojnovej Slovenskej republiky Jozefom Tisom pred Národným súdom v roku 1947 Ernest Žabkay, druhým žalobca Anton Rašla a tretím John L. Spiegler, rodák z Bratislavy, ktorý ako vojak americkej armády tesne po skončení vojny v roku 1945 Tisa za pozoruhodných okolností objavil a zatkol. Vznikol tak v produkcii Českej televízie dokumentárny film Tisovy stíny. Inak, v čase Mečiarovej vlády by takýto film na Slovensku vzniknúť nemohol. Azda nemá zmysel písať, prečo je táto unikátna snímka aktuálna práve teraz. RTVS odvysiela tento film v pondelok o 20:10.
„Boli to typickí Američania, tí poddôstojníci. Vôbec nevedeli, kto je Tiso, kde leží Slovensko. Nič.“
Tiso posledné chvíle slobody, na úteku zo Slovenska, prežil v bavorskom mestečku Altötting, kde sa v júni 1945 ukrýval v kapucínskom kláštore. Ako to vtedy bolo? Veľmi rozšírenou v istých kruhoch je dodnes téza, že jeho zaistenie a vypátranie bolo súčasťou širokého „židoboľševického sprisahania“. Skutočnosť je pritom, samozrejme, iná. Prozaickejšia.
„Bol jeden pán, mal jeden plán. Vykradol banku, popadol Hanku... a utiekol za oceán,“ ozývalo sa krátko po novembri ´89 z mikrofónu na Tillyplatz v Altöttingu. Jeden z rečníkov na tradičnej aprílovej púti touto kvázi vtipnou rýmovačkou charakterizoval prezidenta Edvarda Beneša, ktorý bol v očiach asi 700 slovenských pútnikov Tisovým vrahom. Tiso bol pre týchto ľudí, podobne ako je dnes pre kotlebovcov, martýr.
Po vynesení absolútneho trestu Národným súdom v Bratislave 15. apríla 1947 si štátne orgány prehadzovali rozhodnutie o udelení milosti Tisovi ako horúci zemiak – z ruky do ruky. Päťčlenné predsedníctvo SNR postúpilo záležitosť pražskej vláde bez zaujatia stanoviska. Československá vláda rozhodla o deň neskôr pomerom hlasov 17:6 milosť neudeliť a tým vlastne uľahčila situáciu prezidentovi Benešovi,
BEZ VÁS SA NEPOHNEME
Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.