parlamentné voľby, ktoré sa konali v nedeľu v Rusku, boli fraškou aj napriek tomu, že Vladimír Putin si dával záležať, aby vyzneli ako legitímne. S tými voličmi, ktorých má k dispozícii, sa ani nemožno čudovať.
Putin mal pred sebou dve úlohy: vyhrať voľby, ale tak, aby to pôsobilo úplne legitímne. Nepotreboval, aby sa zopakovala situácia z roku 2011 – vtedy pochybnosti o legitimite volieb dostali do ulíc v mestách množstvo ľudí a režim sa otriasol.
Preto Vladimír Putin vykonal niekoľko opatrení. Po prvé, termín volieb posunul z decembra na september. Skrátil tak predvolebnú kampaň – čiže čas, ktorý by opozícia potrebovala na zjednotenie a účinnú prezentáciu. Ďalej uštedril úder nezávislým prieskumom. Pár týždňov pred voľbami vláda označila vplyvnú prieskumnú agentúru Levada Center za „zahraničného agenta“, čím jej prakticky znemožnila fungovanie. Súviselo to zjavne s tým, že Levada Center hlásila pokles popularity Putinovej strany Jednotné Rusko. Ruskí voliči tak zostali bez spoľahlivých predvolebných informácií. A po tretie, Vladimír Putin na čelo ústrednej volebnej komisie menoval Ellu Pamfilovovú, ktorá má aj medzi jeho odporcami slušné renomé.
BEZ VÁS SA NEPOHNEME
Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.