je to totiž lepšie ako opačná situácia. Predstavme si svet, v ktorom sa imperátor Putinovho typu srdečne objíma (prípadne v brežnevovskej tradícii bozkáva) s americkým prezidentom. Dobré vzťahy s Ruskom sú pre Washington istotne dôležité. Pre malé štáty uprostred Európy by však nastala pohroma, keby sa tieto dobré vzťahy stali takou prioritou, aby im Washington obetoval časť toho, čo nepovažuje za svoje životné záujmy. Napríklad aj strednú a východnú Európu.
Nastupujúcemu prezidentovi Donaldovi Trumpovi sa stále nepodarilo rozptýliť podozrenie, že Európu, najmä jej strednú a východnú časť, za súčasť amerických životných záujmov nepovažuje. Nepodarilo sa mu ho rozptýliť preto, lebo sa o to ani veľmi neusiluje. Trumpovi o náš región nejde. Keď môže považovať Krym za ruské územie (ako povedal počas predvolebnej kampane), ako by sa zachoval, keby Rusko anektovalo napríklad časť Pobaltia?
Konzervatívci, ktorí Trumpa podporujú, a zároveň ešte nezabudli na studenú vojnu, dnes len ticho dúfajú, že v Trumpovom záujme nie je vyvolať či trpieť vypuknutý vojenský konflikt na európskom kontinente. Ale ktovie, čo je v jeho záujme? Trump je všeličo možné, ale v prvom rade je nevyspytateľný.
„Putinovi súčasné ochladenie vzťahov medzi Ruskom a USA vôbec nevyhovuje.“
BEZ VÁS SA NEPOHNEME
Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.