Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Voľby v Holandsku: Turecko proti Európe

.marína Gálisová .názory

V Holandsku sú dnes voľby, v ktorých môžu populisti vyhrať napriek prianiam umiernených. A spoza vzdialených hraníc hrozí Turecko. Je tu nové dejstvo vojny polmesiaca proti krížu?

Marína Gálisová

iste, metafora trochu kríva – Holandsko ako stelesnenie kresťanských hodnôt by dnes napadlo len málokomu – ale má svoj zmysel.

Holandsko je totiž stelesnením Západu s jeho silou i slabosťami. Jeho silnou stránkou je, že stále ponúka znášanlivosť, úctu k jednotlivcovi a široký priestor pre jeho slobodné rozhodnutia. Zároveň dlhoročne integrovalo prisťahovalcov a robilo to pomerne úspešne. Až to mohlo vyzerať, že je európskou obdobou amerického „taviaceho kotlíka“, v ktorom sa z pestrej zmesi exotických aj domácich prísad zlieva čosi nové, ale fungujúce: spoločnosť rozličných ľudí, ktorí sa však dokážu prihlásiť k svojej vlasti a jej hodnotám.

K slabým stránkam Holandska dnes patrí to, že mnohí jeho občania sa utiekajú k politikom, ktorí ponúkajú skratkovité riešenia, protirečiace duchu slobody a tolerancie. Niekto by povedal, že sa to deje preto, lebo priveľa slobody a tolerancie plodí opačnú reakciu. V skutočnosti je na príčine skôr ťaživá ekonomická a sociálna situácia mnohých ľudí v Holandsku. Stratili istotu dobrého života a hľadajú jednak vinníkov, jednak spasiteľov. Nie je to nič nové a poznáme to aj od nás. Taký Kotleba, Kollár a iné figúrky politického spektra sú len obdobou toho, čo v Holandsku predstavuje Geert Wilders, arcipopulista, ktorého tieto voľby môžu vyniesť vysoko.

 

BEZ VÁS SA NEPOHNEME

Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia | Zobraziť
.posledné
.neprehliadnite