ficov populizmus máme možnosť sledovať už celú jednu dekádu. Od nejedného komentátora politického diania (nech by bol aj k Robertovi Ficovi akokoľvek kritický) pritom zaznievalo, aký je to šikovný politik, ako to on vie a že je to doslova politický mozog par excellence. V skutočnosti sa predsedovi Smeru darilo najmä preto, lebo iba v správnej chvíli nabehol na populistickú vlnu, ktorá sa valila a stále sa ešte (trochu? dosť?) prevaľuje strednou Európou. Vždy, keď niekto hovorí o populizme teoreticky, vybavte si pred sebou tieto postavy: Putin, Orbán, Kaczynski, Erdogan alebo náš Robert Fico.
V kalligramovskej edícii Skica, ktorú prevzalo vydavateľstvo Absynt, práve vyšla kniha Jana-Wernera Müllera Čo je populizmus? Musím sa priznať, že z doteraz vydaných troch kníh v tejto edícii ma zaujala až táto. Témou aj obsahom. Jan-Werner Müller je politológ z Princetonskej univerzity, ktorý sa problematike populizmu venuje už niekoľko rokov. V tejto svojej knihe sa pokúša populizmus jasne zadefinovať, odhaliť ho ako nedemokratický a namierený proti pluralizmu a takisto ukázať, ako by sa dalo nad populizmom víťaziť, no aj to, ako sa to robiť nemá. Tá kniha by mohla byť doslova návodom pre súčasnú opozíciu, ako ísť ďalej v situácii, keď je pluralitná forma demokracie v rozvrate.
Základná myšlienka, ku ktorej sa Müller vracia, je tá, že populista je človek, ktorý tvrdí, že len a výlučne on a jeho strana či hnutie zastupuje ľud, skutočný ľud a národné záujmy. Všetci ostatní podľa neho patria len medzi elity, odtrhnuté od reálneho života ľudí, nereprezentujú ľud, lebo sa vraj starajú len o svoju agendu, prípadne sú platení zo zahraničia (pričom zahraničím sa takmer vždy myslí USA, nikdy však nie Moskva).
BEZ VÁS SA NEPOHNEME
Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.