bol som na jeho habilitačnej prednáške aj na obhajobe. Drvivou väčšinou hlasov členov vedeckej rady svoju docentúru obhájil. Bude interným docentom na Fakulte manažmentu VŠE Praha, ktorá sídli v krásnom komornom mestečku Jindřichov Hradec.
Hlavnou úlohou docenta Pažitného bude, aby sa stal gestorom špecializačného štúdia v odbore Manažment v zdravotníctve. Konečne po takmer tridsiatich rokoch je tu šanca, že vznikne seriózna výučbová báza pre tento odbor a postupne vytlačí rôzne pokútne tituly typu MPH a MBA.
V Jindřichovom Hradci som sa zoznámil s profesorom Pavlom Pudilom, vďaka ktorému táto fakulta vznikla a ktorý bol jej prvým dekanom. Nadobudol som pocit, že sme na jednej vlnovej dĺžke hneď po tretej vete. Nedávno mi poslal text, ktorý sa volá Mŕtvy kôň . Sám profesor ho preložil do slovenčiny a rád by som ho tu uverejnil v plnom znení.
mŕtvy kôň
Rozdiely medzi primitívnym hospodárskym myslením našich predkov a dnešným spôsobom uvažovania expertov, ovplyvneným modernými náhľadmi na ekonomiku, možno len sotva porovnať lepšie než pomocou obrazu mŕtveho koňa.
Príslovie Indiánov z kmeňa Dakotov hovorí: Keď zistíš, že pod tebou zdochol kôň, zosadni!
No v profesionálnom živote často presadzujeme iné stratégie, podľa ktorých sa v takejto situácii pokúšame konať takto:
- obstaráme si väčší bič
- vymeníme jazdca
- hovoríme: „Veď ten kôň stále jazdil!“
- založíme pracovnú skupinu na analýzu koňa
- navštívime iné miesta, aby sme sa pozreli, ako sa tam jazdí na mŕtvych koňoch
- zvýšime štandard kvality jazdy na mŕtvom koni
- vytvoríme „task force“ na oživenie mŕtveho koňa
BEZ VÁS SA NEPOHNEME
Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.