Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Lastovička z Veľkých Úľan

.michal Oláh .názory

Na jar bola aj v našich zemepisných šírkach dosť populárna téma Černobyľu. Ako to súvisí s Veľkými Úľanmi a prečo k tomu treba vidieť film Jedovatý život?

Michal Oláh

na území Sovietskeho zväzu nešlo o prvú nehodu. Mnohé archívy minulosti boli aspoň čiastočne odtajnené v 90. rokoch minulého storočia. Tak sa svet dozvedel o veľkej jadrovej  havárii v blízkosti uzavretého mesta Ozersk s 85 000 obyvateľmi v bývalom Sovietskom zväze. Bolo vybudované v tajnosti väzňami z gulagu východne od Moskvy v Čeľabinskej oblasti. Vzniklo v roku 1947 a na jeho južnom okraji sa nachádza ďalšia uzavretá oblasť komplexu Maják určeného na spracovanie jadrového paliva a pôvodne aj na výrobu plutónia pre vojenské účely. 

výbuch

Koncom 40. a začiatkom 50. rokov sa rádioaktívny odpad z tohto mamutieho jadrového komplexu jednoducho vypúšťal do blízkej riečky Teča. V jej povodí ako aj v povodí ďalšej riečky, do ktorej sa Teča vlieva, žilo asi 124 000 obyvateľov. V riečke sa bežne napájal dobytok, kúpali sa ľudia. Po prvých príznakoch, že niečo nie je v poriadku, si urobili obyvatelia vlastné opatrenia, napr. dlhou latou odklonili farebný film plávajúci po hladine od svojho brehu. 

 

BEZ VÁS SA NEPOHNEME

Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia | Zobraziť
.posledné
.neprehliadnite