cystická fibróza je zriedkavé dedičné a závažné genetické ochorenie, ktoré negatívne ovplyvňuje kvalitu života a skracuje jeho dĺžku. Aktuálna liečba na Slovensku pomáha iba spomaliť priebeh postupujúceho ochorenia.
Čo je jeho hlavnou podstatou? Základnou príčinou je zlyhávanie funkcie proteínu CFTR. Žľazy s vonkajším vylučovaním tvoria abnormálne hustý a patologický hlien, ktorý sa usadzuje na slizniciach a upcháva životne dôležité orgány. Ničí pritom pľúca, pankreas, pečeň, tráviacu sústavu, pridruží sa diabetes, osteoporóza, neplodnosť a pod.
Terapia je celoživotná, vyžaduje si veľmi obmedzujúci životný režim. Pre pacientov aj rodinných príslušníkov: časovo, emocionálne, finančne. Ochorenie nepostihuje intelekt a pacienti vedia vďaka veľkej snahe, podpore okolia a sebazapreniu dosiahnuť veľké osobné aj pracovné úspechy. Zakladajú si rodiny, pôsobia napríklad v oblasti marketingu politických strán, športu, IT sektora alebo hudby. Verejne sa k tomuto ochoreniu hlási aj výborná slovenská saxofonistka Michaela Šipeková.
„Kde je problém? Vo vôli zodpovedných a v peniazoch.“
Napriek veľkému úsiliu o záchranu zo strany lekárov a priateľov ľudí s týmto ochorením, strácame mnohých pacientov už v detstve. Po desaťročiach výskumu a vývoja, od 50. rokov minulého storočia až po pochopenie podstaty choroby na genetickej a bunkovej úrovni, sú od roku 2012 vo svete dostupné prelomové lieky. Táto liečba je prevratná, prvá a nateraz jediná príčinná, nie symptomatická a umožňuje pacientom s ochorením účinnejšie bojovať.
BEZ VÁS SA NEPOHNEME
Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.