zároveň odchádzajúci premiér vyjadril, že testujeme nie málo, ale toľko, koľko treba. Teda koľko považujú za potrebné nemocnice a úrady.
V skutočnosti testujeme málo. Donedávna vykonávalo testy iba jedno laboratórium, teraz sú funkčné tri. Všetko sú to štátne kapacity. Existujú aj súkromné, ktoré by testovať vedeli a mohli. Prečo to nerobia? Pred pár dňami bola aktuálna informácia, že štát nebude síce preplácať testovanie v súkromných laboratóriách, ale ani v ňom nebude brániť. Takže samoplatcovia sa mohli za sumu 30 až 35 eur dobrovoľne otestovať, dokonca formou drive-through testu. Ten ponúkala firma Alpha medical.
Dnes však štát súkromné testovanie zakázal. Testovať budú iba vyčlenené štátne subjekty. Dôvod? Podľa odchádzajúceho premiéra Pellegriniho by testovanie ľudí v súkromnom laboratóriu mohlo spôsobiť, že neskôr bude nedostatok testov.
Lenže ono to nie je tak, že by štát testoval dostatočne a tieto testy „na súkromníka“ by boli luxus navyše, panské huncútstvo či výmysly neurotikov. Považujeme za luxus, ak sa chce za vlastných 35 eur otestovať človek, ktorý má napríklad priamo v rodine onkologického pacienta so zníženou imunitou? Ktorý je sám onkologický pacient? Alebo sa stará o seniora v tej istej domácnosti, nemá nijakú možnosť izolovať ho (napríklad senior je ležiaci, je potrebné mu neustále pomáhať s bežnými toaletnými úkonmi, umývať ho, kŕmiť,...). Alebo vie o tom, že sa dostal do kontaktu s preukázateľne nakazeným – už diagnostikovaným – človekom.
BEZ VÁS SA NEPOHNEME
Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.