premiér Igor Matovič stavia uvoľňovanie obmedzení do dilemy medzi záchranou ľudských životov a záujmami ekonomiky. Tvrdí, že čím viac uvoľníme ekonomiku, tým viac nakazených budeme mať. Z morálneho hľadiska sa potom, ako záchranca ľudských životov, automaticky stáva víťazom. Lenže táto dilema je falošná a dokonca aj manipulatívna.
Ťažko povedať, ako sme sa k tejto zjednodušenej dileme prepracovali. Možno za to môžu prvé modely ministerstva zdravotníctva, do ktorých sa premiér okamžite zamiloval a ktoré rozsah pandémie zdanlivo interpretovali ako jednoduchú nepriamu úmeru medzi rozsahom opatrení a počtom nakazených. Lenže postupujúcim časom musíme naše myslenie o pandémii aktualizovať o nové poznatky tak, ako sa aktualizujú spomínané matematické modely.
Falošnosť Matovičovej dilemy tkvie v dvojakej ignorancii.
Po prvé, ignoruje nepriame dôsledky krachujúcej ekonomiky a rastúcej nezamestnanosti. Ľudia v roku 2020 neumierajú len na COVID-19, akoby sa to mohlo z denného spravodajstva zdať. Tak ako predchádzajúce roky, umierajú aj na chudobu, psychické choroby alebo zanedbanú zdravotnú starostlivosť. A v roku 2020 môžu na tieto príčiny umierať častejšie ako v minulosti.
BEZ VÁS SA NEPOHNEME
Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.