progresívne Slovensko bolo na túto predsednícku voľbu zrelé minimálne od svojho volebného debaklu, ale v skutočnosti by bolo bývalo lepšie, keby dostalo na čelo Irenu Bihariovú ešte dlho predtým.
Kto iný by bol lepšie stelesňoval jednoznačne ľavicovo liberálnu tvár PS? Kto iný by bol bez hesiel zreteľne oznámil svetu, že Progresívne Slovensko nezabúda na ženy, na menšiny? Každý deň pred parlamentnými voľbami, ktorý PS strávila bez Bihariovej ako líderky, bol pre stranu stratou.
Lenže vtedy prevládol pragmatický postoj, respektíve nádej, že menšia vyhranenosť, ku ktorej patrila aj predvolebná koalícia so Spolu, je správnou cestou do parlamentu. Ako sa ukázalo, nebola.
Voľba Ireny Bihariovej za predsedníčku by teraz mohla byť signálom, že strana si svoje predvolebné chyby priznáva a začína nápravou od hlavy. S dôrazom na to mohla by byť. Víťazstvo Ireny Bihariovej totiž nebolo s náskokom. Takmer polovica spolustraníkov sa s ňou ako s líderkou nestotožňuje. Iste to neznamená, že by ju nechceli – ale môže sa ukázať, že za ňou budú mať problém stáť v prelomových momentoch, ktoré stranu čakajú.
nie som profesionálna Rómka
Rodená Trnavčanka Irena Bihariová vyštudovala právo na Univerzite Komenského v Bratislave a v tom istom roku, v ktorom školu absolvovala (2009), začala viesť občianske združenie Ľudia proti rasizmu. Svoje právnické vzdelanie využívala na bezplatnú právnu pomoc pre osoby postihnuté zločinmi z nenávisti.
BEZ VÁS SA NEPOHNEME
Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.