Vážený pán premiér Mgr. Igor Matovič.
Stojíme na prahu tretej dekády až dekadencie (tab. 1) tretieho milénia až melánia (meniny má Melánia) nášho kresťanského letopočtu a zároveň na prahu tretej desiatky Listov do kukurice respektíve Listov kukuričnému premiérovi, ktoré sú pevnou súčasťou cyrilo-metodskej tradície (písmo). V tejto prelomovej chvíli nesmieme zaspať na vavrínoch, a to tým skôr, že nijaké nie sú. Do budúcnosti treba hľadieť s ambíciami primeranými hrdému národu zo srdca Európy, a preto by cieľom Listov nemala byť len Nobelova cena za literatúru (obr. 1), ale Nobelove ceny vo všetkých kategóriách (obr. 2). Práve preto sa na príprave dokumentu Moderné a úspešné listy podieľali rádovo stovky (plus-mínus dva rády) vedcov, spisovateľov a mierotvorcov (z ktorých všetci aspoň raz v živote kandidovali za OĽaNO).
Tabuľka 1: Prvé dekády tretieho milénia. Zdroj: Národný ústav rokov a mesiacov
V oblasti kvality korešpondencie patrí Slovenská republika k najslabším v celej OECD. V kvantite dosahujeme priemerné európske výsledky, ale len za cenu ničenia lesov. Naším cieľom by preto mal byť prechod z papierovo orientovaného písania na tradičné slovenské šúpolie, najneskôr do roku 2030. Šúpolie má pred kukuricou samotnou aj tú prednosť, že nie je falickým symbolom (čo začína byť v súvislosti so slovenským premiérom čoraz nástojčivejšia, pričom z medzinárodného hľadiska nie celkom žiaduca interpretácia). Okrem toho šúpolie ponúka možnosť kultúrnej kolonizácie sveta prostredníctvom slovenskej šúpoľovej bábiky™ (obr. 3). Prvým krokom by mala byť európska legislatíva a v jej rámci presadenie šúpolia ako jediného ekologicky prípustného materiálu na výrobu bábik nielen v Európe, ale aj v Amerike (Barbie) a v Rusku (matriošky).
Obrázok 1: Nobelova cena za literatúru
Obrázok 2: Nobelove ceny za medicínu, fyziku, chémiu a mier (zmenšené).
S pohľadom upretým do budúcnosti netreba zabúdať ani na informačné technológie. Množstvo korešpondencie dnes prebieha prostredníctvom e-mailov a inými modernými formami elektronickej komunikácie (podľa odhadov Svetovej banky ide o narastajúci trend, ktorý sa v najbližšom období ešte posilní). Implementácia šúpolia do prostredia IT by sa mala realizovať zavedením šúpoľovej textúry prístupnej všetkým IT zariadeniam, bez ohľadu na platformu a operačný systém. Výskumom a vývojom tejto univerzálne použiteľnej textúry by mohlo byť poverené Štátne IT centrum Veroniky Remišovej v Košickej kotline. (Projekt: Digitalizácia šúpolia. Termín: Priebežne.)Ďalšou úlohou Štátneho IT centra by mohol byť výskum a vývoj fontu vhodného k šúpoľovej textúre. Ideálnym sa javí ozdobný font s ornamentálnym charakterom. Výhodou takéhoto fontu by mala byť aj vysoko pravdepodobná možnosť, že Útvar hodnoty za peniaze Inštitútu finančnej politiky Ministerstva financií SR zistí, že malé písané f sa prinajmenšom vzdialene podobá na husľový kľúč. To by ale znamenalo výrazné ušetrenie štátnych prostriedkov, pretože malé písané f by sme nemuseli vyvíjať a používali by sme namiesto neho krásny a celoeurópsky uznávaný znak, ktorý by navyše evokoval zhudobnenie predmetného textu.
BEZ VÁS SA NEPOHNEME
Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.