bude to hnusné a ešte bolestivejšie. Opäť si povieme, že spravodlivosť to u nás má takmer nemožné, lebo napriek hrdinskému úsiliu viacerých jednotlivcov je systém príliš prehnitý.
Pod systémom mám na mysli prokuratúru. Áno, znovu je reč o stalinskej prokuratúre zdedenej od súdruha Vyšinského. O tej pyramíde moci, na vrchole ktorej sedí jeden človek, a ten človek už z podstaty funkcie, ktorú zastáva, musí zastávať niečie záujmy. Iste, bolo by ideálne, keby zastával výhradne záujmy spravodlivosti. To by však musel byť ideálny človek, a tých niet. Preto sú múdro vymyslené systémy vytvorené tak, aby počítali s ľudskou hriešnosťou a vopred proti nej stavali ochranné bariéry.
„Už desaťročia reformne zmýšľajúci ľudia v súdnictve, ale aj vo výkonnej či zákonodarnej moci hovoria, ba kričia, že prokuratúra stalinského typu nemá v demokratickej spoločnosti čo hľadať. “
Moc korumpuje a absolútna moc korumpuje absolútne, to dávno vieme. Najlepšou ochranou proti skazeniu ľudského jednotlivca je teda jediná vec: neposkytnúť mu prístup k absolútnej moci. Absolútna moc totiž robí z človeka absolútne bezmocného chudáka, hračku záujmov, ktoré majú najviac finančných či nefinančných prostriedkov na jeho kúpu. Alebo hračku vlastného ega, takisto bezmocnú.
BEZ VÁS SA NEPOHNEME
Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.