označenie „stalinská“ by slovenská generálna prokuratúra mohla mať len vtedy, ak by sme vychádzali z toho, že hlavou tej sovietskej bol priamo Stalin. Teda neobmedzený vládca a tyran, ktorý rozhodoval o živote a smrti bez akéhokoľvek obmedzenia. A to vrátane samotných prokurátorov, ktorí mu verne slúžili. Preto sa na jej popis viac hodí výraz monokratická.
To, čo je na systéme monokratickej prokuratúry nebezpečné, je to, že nejde o tyraniu konkrétnej osoby. Jej odchodom by sa tyrania aspoň zmiernila, tak ako v Stalinovom prípade. My máme tyraniu jednotlivca vpísanú priamo do ústavy a ďalších zákonov o generálnej prokuratúre. Neodvolateľný, právne neomylný a nespochybniteľný generálny prokurátor je v dnešnej dobe nebezpečným prežitkom.
Aj naši západní susedia majú namiesto monokratického modelu prokuratúry zavedené štátne zastupiteľstvo nemeckého typu, kde sa vrchný štátny zástupca zodpovedá ministrovi spravodlivosti a je ním aj menovaný a odvolávaný.
Iný model existuje v krajinách ako Taliansko alebo Španielsko, kde namiesto prokuratúry majú inštitút vyšetrujúceho sudcu. Ten podlieha rovnakým alebo podobným pravidlám ako ostatní sudcovia.
BEZ VÁS SA NEPOHNEME
Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.