monsterprocesy si nevymysleli československí komunisti. Išlo, tak ako v mnoho ďalšom v ich prípade, o import z krajiny, kde včera zjedli to, čo mali na zajtra. Teda aspoň tak sa vtipkovalo o Sovietskom zväze, krajine, ktorá prvá zaviedla komunistickú totalitu. Vtip, za ktorý ste mohli počas tých Ficom spomínaných 50. rokov minulého storočia dostať v lepšom prípade niekoľkoročné väzenie. V tom horšom ale kľudne aj trest smrti.
Autorom tohto typu procesov bol Stalinov dvorný prokurátor Andrej Januárjevič Vyšinský. On bol autorom metódy, pri ktorej v súdnom procese nezáležalo na dôkazoch, stačilo, ak sa obvinený priznal. V totalitnom systéme, kde ľudia, zatknutí tajnou službou a mučení fyzicky aj psychicky do úplného vyčerpania, nemali žiadne práva, nebol problém takéto priznania získať. Po týždňoch a mesiacoch týrania a za sľub miernejšieho trestu sa ľudia priznávali takmer s úľavou. To, že ich potom aj tak popravili, lebo sľuby komunistických vyšetrovateľov nemali žiadnu hodnotu, už bolo len smutnou bodkou za tragédiou desaťtisíc ľudí v Sovietskom zväze a jeho povojnových vazaloch.
„Jeho trestné oznámenie je len potvrdením boľševickej mentality, ktorá to, čo sa jej nepáči, najradšej rovno likviduje.“
BEZ VÁS SA NEPOHNEME
Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.