Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

.týždeň Juraja Petroviča: Boj s korupciou podľa OĽaNO a nevypínajte jadrové elektrárne

.juraj Petrovič .názory ..týždeň

Problém Pozemkového fondu s korupciou je notoricky známy. Ešte v máji vzniesol prokurátor voči siedmim osobám obvinenie z korupčnej trestnej činnosti a súd ich poslal do kolúznej väzby. Otvorený list vyzýva nemeckú vládu, aby posunula termín odstavenia posledných šiestich nemeckých jadrových elektrární.

Juraj Petrovič

boj s korupciou podľa OĽaNO

Šéfom pozemkového fondu sa na základe čisto politickej nominácie stal bývalý poslanec OĽaNO a neskorší poradca Igora Matoviča pre dopravu Ján Marosz. Problém Pozemkového fondu s korupciou je notoricky známy. Ešte v máji vzniesol prokurátor voči siedmim osobám vrátane bývalej riaditeľky SPF obvinenie z korupčnej trestnej činnosti a súd ich poslal do kolúznej väzby. Trápne sú na celej veci najmä argumenty ministra pôdohospodárstva: vraj tým, že je OĽaNO bojovník proti korupcii, ktokoľvek nominovaný OĽaNO bude zárukou, že korupcia bude Pozemkový fond obchádzať ako Igor Matovič otázky o svojej diplomovke. To sa už blíži vyjadreniam exministra Kaliňáka o tom, že korupcia na najvyšších poschodiach moci sa nevyšetruje, lebo tam žiadna nie je. A tak sa po menovaní prednostov okresných úradov a po schválení novely zákona o štátnej službe, ktorá zavádza odvolávania bez udania dôvodu, znovu ukazuje, že OĽaNO vodu transparentnosti kázalo a po nástupe k moci víno pretláčania vlastných ľudí do funkcií pije. Ako tento prístup likviduje nádej na robustný štátny aparát odolný voči politickým vplyvom, píšeme v .týždni už dlho.

milé Nemecko, nechaj svoje jadrové elektrárne pripojené k sieti!

Takto sa začína otvorený list viacerých osobností z rôznych oblastí od vedcov cez klimatických aktivistov až po novinárov. Vyzýva nemeckú vládu, aby posunula termín odstavenia posledných šiestich nemeckých jadrových elektrární. Tri z nich majú byť odstavené do konca roku 2021, posledné tri potom do konca roku 2022. Ide o zdroje, ktoré predstavujú až 12 percent celkovej produkcie elektriny v Nemecku. List ďalej konštatuje, že odstavenie jadrových reaktorov v Nemecku je problematické najmä z dôvodu nevyhnutnosti prechodu späť na fosílne zdroje, väčšinovo prevádzkované na zemný plyn. Tým je ohrozený cieľ Nemecka redukovať jeho emisie do konca roku 2030 o 65 percent oproti roku 1990. Ak by nemeckí politici našli dosť odvahy na obrat v politike opustenia jadra ako zdroja energie, bolo by postačujúce uviesť späť do platnosti pôvodné termíny odstavenia v rokoch 2030, resp. 2036. Vzhľadom na to, že novú nemeckú vládu budú skladať socialisti a liberáli so Zelenými, nie je vôbec jasné, či sa niekto na taký krok odhodlá.

 

BEZ VÁS SA NEPOHNEME

Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia | Zobraziť
.posledné
.neprehliadnite