Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

NATO dáva zmysel znova, tu a teraz

.tomáš Zálešák .názory .názory

Dnes vieme, že studená vojna sa po roku 1989 vo východnej Európe nikdy neskončila úplne, iba driemala. Dnešok nám čosi naznačuje o zmysle Organizácie Severoatlantickej zmluvy (NATO), ktorá hrala v tomto príbehu ústrednú rolu. Jej pôvod a minulosť môžu inšpirovať; môžu pomôcť pochopiť, čo toto spojenectvo pre nás znamená.

Tomáš Zálešák

porovnajme si dva zásadné prejavy, ktoré odzneli na tom istom mieste – vo Fulton College v štáte Missouri, USA, v rovnaký deň 5. marca s odstupom 50 rokov: na začiatku a na konci niekdajšej studenej vojny. Ich autormi sú dvaja v danom čase už bývalí premiéri Veľkej Británie: Winston Churchill (v roku 1946) a Margaret Thatcher (v roku 1996). Obaja sumarizovali výsledky predchádzajúceho konfliktu – v prvom prípade druhej svetovej vojny, v druhom studenej vojny. Obaja varovali, aby oprávnená radosť z konca predchádzajúceho konfliktu nezastrela výzvy nadchádzajúcej doby. Oba prejavy predostreli náčrt nových hrozieb a nových konfliktných línií v meniacom sa svete. A oba obsahovali návrhy dlhodobej spoločnej stratégie.

churchill: železná opona a vízia otvorenej budúcnosti

Churchill navštívil USA na pozvanie prezidenta Trumana v čase, keď západná a špeciálne americká politika voči nedávnemu sovietskemu spojencovi ešte stále do značnej miery tápala. 

 

BEZ VÁS SA NEPOHNEME

Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia | Zobraziť
.posledné
.neprehliadnite