Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Hríb, Mojžiš: Bojíte sa jadrovej energie?

.štefan Hríb .martin Mojžiš .názory .názor

Obaja autori tohto textu majú vzdelanie v oblasti jadrovej fyziky. Obaja zažili, ako po havárii v Černobyle neslobodné režimy nepriznali pravdu. A obaja dnes považujú práve jadro za cestu k ekologickejšiemu a aj bezpečnejšiemu svetu. Článok si pripomíname pri príležitosti výročia výbuchu v Černobyle.

Štefan Hríb

26. apríla 1986 došlo v černobyľskej jadrovej elektrárni k havárii, ktorá nadlho po-značila postoje svetovej verejnosti k využívaniu jadrovej energie. A keď bola 11. marca 2011 v dôsledku zemetrasenia a následnej vlny tsunami poškodená jadrová elektráreň v japonskej Fukušime, takže z nej unikla radiácia, Nemecko ako kľúčový európsky štát rozhodlo o postupnom uzatvorení svojich jadrových elektrární. Vyzeralo to logicky – ľudstvo skúsilo využívať jadrovú energiu, narazilo na jej limity, a kvôli bezpečnosti ľudí od nej odchádza. Lenže nie všetko, čo vyzerá logicky, je naozaj logické.

hirošima a Nagasaki

Náš strach z jadrovej energie pochádza z čias, keď o jadrovej energii bežný človek ani len netušil. Preto sa tej bombe zo začiatku hovorilo – a občas dodnes hovorí – atómová. Názov atómová bomba je pritom úplne, ale úplne nesprávny. A pochopenie toho, prečo je nesprávny, je v podstate pochopením toho, čo je jadrová bomba. A jadrový reaktor a jadrová elektráreň.

Tepelná elektráreň berie energiu zo spaľovania nejakého materiálu, väčšinou uhlia. Spaľovanie je chemický proces, pri ktorom sa atómy paliva (kľúčový je uhlík) viažu s atmosferickým kyslíkom do molekúl oxidu uhličitého. A keďže tie molekuly majú nižšiu energiu ako jednotlivé atómy, z ktorých sa skladajú, nejaká energia sa pri tom spájaní atómov do molekúl uvoľní.

 

BEZ VÁS SA NEPOHNEME

Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia | Zobraziť
.posledné
.neprehliadnite