Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

.iný pohľad Juraja Petroviča: Deň nezávislosti

.juraj Petrovič .názory .iný pohľad

V týchto dňoch si pripomíname odchod posledných sovietskych vojakov z územia Československa. Skončilo sa tak obdobie 23 rokov, počas ktorého sa tu sovietski okupanti správali ako doma.

Juraj Petrovič
Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration -:-
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time -:-
1x

august 1968 nebol prvým prípadom, keď si sovietska armáda robila, čo chcela, na území oficiálne zvrchovaného štátu. Za „osloboditeľmi“ v roku 1945 v tesnom závese nasledovali agenti NKVD, ktorí nezákonne zatýkali a do gulagov odvážali československých občanov. Znásilňovanie a rabovanie bolo na dennom poriadku. Vláda vtedy ešte oficiálne zvrchovaného a nezávislého štátu neurobila proti tomu nič.

V júni 1953 sovietske tanky s pomocou východonemeckej polície krvavo potlačili povstanie v NDR. Znárodňovanie, kolektivizácia, nedostatok základných potravín a odpor voči komunistickej moci vyhnali v Berlíne do ulíc desiatky tisíc ľudí. Sovietska armáda, ktorá, na rozdiel od Československa, z východného Nemecka nikdy neodišla, použila na potlačenie protestov tanky a aj streľbu do ľudí. Viac ako 10-tisíc ľudí bolo následne zatknutých a 40 popravených.

 

BEZ VÁS SA NEPOHNEME

Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia | Zobraziť
.posledné
.neprehliadnite