medzi najatakovanejšie ženy patrí novinárka Denníka N Monika Tódová a prezidentka Zuzana Čaputová. V mužskej kategórií je najčastejšie atakovaným predseda úradníckej vlády Ľudovít Ódor a expremiér Eduard Heger (Demokrati). Obaja premiéri však zaznamenali oveľa nižší počet útokov ako ženské aktérky.
Vyplýva to z predvolebného monitoringu slovenského informačného priestoru s názvom „Rodovo podmienená nenávisť v predvolebnom období. Sú ženy a muži atakovaní na sociálnych platformách v rovnakej miere a podobným spôsobom?" od mimovládnej organizácie Globsec. Zber dát prebiehal v období od 1. júna do 1. septembra prostredníctvom sociálnych sietí Facebook, Instagram, YouTube, Telegram a TikTok. Monitoring sa týkal osôb, ktoré sú v predvolebnom období z podstaty svojej práce výraznejšie politicky a spoločensky exponované, ako napr. najvyšší ústavní činitelia, politici či novinári, ktorí o politických subjektoch a predstaviteľoch informujú.
Ženy sú vo vzorke najpopulárnejších príspevkov atakované v 88 percentách príspevkov, u mužov ide o 66 percent. Medzi útokmi dominovali tie na základe morálnych kritérií, kde boli zaradené výrazy ako napr. slúži iným záujmom, ovládanie médií či anti LGBTI. Z monitoringu ďalej vyplýva, že u žien sa viac vyskytovali útoky na intelektuálne schopnosti, u mužov to zas boli skúsenosti a zručnosti. Globsec však pri oboch pohlaviach zaznamenal aj výsmech na základe vzhľadu, rodových stereotypov či veku.
Ak si predplatíte digitálne predplatné alebo tlačený .týždeň na ďalší rok, pomôžete nám prežiť a robiť to, čo vieme. Vopred ďakujeme.