národnú kriminálnu agentúru (NAKA) čakajú zmeny, ktoré oslabia vyšetrovanie korupcie a ďalšej závažnej kriminality. Konštatuje to Nadácia Zastavme korupciu. Po zrušení Úradu špeciálnej prokuratúry to podľa nadácie bude ďalšia rana čestným policajtom a prokurátorom, ktorí v posledných rokoch stíhali korupciu na najvyšších miestach.
Minulý týždeň sa podľa mimovládky uskutočnilo rokovanie zástupcov vedenia odborového zväzu polície. Z jeho záverov podľa Zastavme korupciu vyplýva, že v polícii sa má uskutočniť zásadná reorganizácia. Jej prvá fáza sa očakáva už v máji, pričom z 1 300 tabuľkových miest pre špecializované útvary zostane len 500. Podľa nadácie sa to dotkne najmä NAKA a NCODK (Národná centrála osobitných druhov kriminality). V súčasnosti na NAKA pracuje približne 600 policajtov, pričom po reorganizácii ich má zostať približne 250.
“Táto zmena môže spôsobiť prieťahy v konaniach, najmä vtedy, ak odídení policajti nebudú ďalej vykonávať vyšetrovanie a ťažké spisy po nich budú musieť naštudovať noví policajti. Sám som zvedavý, akí ľudia budú musieť odísť z NAKA," uviedol bývalý šéf NAKA Ľubomír Daňko. Ako doplnil, obáva sa, že to budú najmä skúsení policajti, ktorí pracovali aj v pracovnej skupine “Očistec”. „Ak to tak bude, budem to vnímať ako pomstu za ich odvedenú prácu,” dodal Daňko.
Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) ešte začiatkom roka povedal, že Národná kriminálna agentúra nebude ďalej fungovať v súčasnej podobe. Nevylúčil pritom ani možné zrušenie útvaru, primárne by však podľa neho malo ísť o reorganizáciu. „Je to moloch, ktorý má zbytočne veľa špecializovaných útvarov a riadiacich pracovníkov a reálnu prácu nemá kto vykonávať," povedal podľa medializovaných informácií minister.
Ak si predplatíte digitálne predplatné alebo tlačený .týždeň na ďalší rok, pomôžete nám prežiť a robiť to, čo vieme. Vopred ďakujeme.