výbor Národnej rady (NR) SR pre pôdohospodárstvo a životné prostredie neprijal v utorok žiadne uznesenie k preletu vrtuľníka so štátnym tajomníkom envirorezortu Filipom Kuffom nad Národným parkom Malá Fatra. Kuffa tvrdí, že šlo o pracovný let v súvislosti so zonáciou a má za to, že k porušeniu zákona nedošlo. Podpredsedníčka výboru Tamara Stohlová (PS) v tom porušenie legislatívy vidí a vyzýva ministra životného prostredia, aby Kuffu z funkcie odvolal.
„Leteli sme normálne v súlade so zákonom,“ povedal štátny tajomník s tým, že prelet nepovažuje za papalášizmus. O zonáciách nechce Kuffa podľa vlastných slov rozhodovať od zeleného stola, ale z terénu.
Je podľa neho hypotetické, že svojím preletom ohrozil chránené rastliny a živočíchy v danej oblasti. Kuffa neodpovedal na otázku, aké oprávnenie mal pilot na to, aby letel tak nízko bez súhlasu okresného úradu. Novinárom odkázal, aby sa ho to spýtali sami. Pilot vrtuľníka mal podľa Kuffu 40-ročné skúsenosti.
Stohlová poukázala na to, že štátny tajomník na výbore nevysvetlil svoje konanie, ale zavádzal. "Výsledok je pomerne jasný, že štátny tajomník porušil, respektíve schvaľuje porušenie zákona a nie je schopný sa voči nemu vyhraniť. Nevie rozoznať, čo je papalášizmus a ako takéto chovanie vyzerá," poznamenala.
Pre prelet vrtuľníkom sa Stohlová obrátila na dopravný úrad aj na letové prevádzkové služby. „Zatiaľ mám odpoveď z letových prevádzkových služieb, ktoré potvrdili to, že takýto let vrtuľníka nebol nahlásený,“ povedala.
Mimoparlamentná strana Demokrati sa pre prípad obrátila na Slovenskú inšpekciu životného prostredia, ktorá má preveriť všetky relevantné informácie o zákonnosti alebo nezákonnosti letu. Bývalý štátny tajomník envirorezortu Michal Kiča (Demokrati) je presvedčený, že let bol v rozpore so zákonom. „Ten problém na konci dňa bude mať pravdepodobne pilot vrtuľníka, ak sa neukáže v konaní na inšpekcii životného prostredia, že tento let si objednal Kuffa alebo zadal naňho pokyn. Z jeho vyjadrení je zrejmé, že k tomuto mohlo dôjsť,“ skonštatoval Kiča.