Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Prezident: Spor do politiky patrí, súboj však musí mať svoje pravidlá – čo to znamená podľa Eugena Kordu

.tasr .eugen Korda .slovensko

V súčasnosti podľa Pellegriniho Slovensko potrebuje súdržnosť, jednotu a spoločný ťah na bránu.

Prezident: Spor do politiky patrí, súboj však musí mať svoje pravidlá – čo to znamená podľa Eugena Kordu FB/Peter Pellegrini

ľudia by nemali podľahnúť klamnému názoru, že z politiky sa musí vytratiť spor. Ten tam prirodzene patrí, pretože politika má byť miestom výmeny názorov a aj súbojov o svoje idey a hodnoty. Tento súboj však musí mať svoje pravidlá. Vo svojom inauguračnom príhovore to vyhlásil prezident SR Peter Pellegrini. V súčasnosti podľa neho Slovensko potrebuje súdržnosť, jednotu a spoločný ťah na bránu. 

Politika podľa Pellegriniho nesmie rozdeľovať rodinu, priateľov či kolegov. Nesmie sa stať ani hnacím motorom negatívnych a deštruktívnych emócií, ktoré v spoločnosti driemu. Tolerovať by sa nemalo ani vedomé šírenie zla a nenávisti. „Nedovoľme urážať ľudí za ich prejavený politický názor. Nepochopené, sklamané a urazené politické egá sa musia pozrieť predovšetkým do zrkadla, a nie viniť zo svojho neúspechu spoluobčanov a voličov,“ poznamenal.

Pellegrini apeluje aj na rešpektovanie výsledku volieb, pretože to je základom demokratického zriadenia a nevyhnutným predpokladom na to, aby sa politické spory riešili vo volebných miestnostiach, a nie so zbraňami na námestiach.

Niekoľko rokov podľa vlastných slov Pellegrini upozorňuje na to, že Slovensko je rozdelené vysokým mentálnym múrom, spoza ktorého na seba pokrikujú dve oddelené skupiny spoločnosti. „Dnes je tento múr už aj pokropený krvou. A ak k nej už nikdy nemá pribudnúť ďalšia, musíme ten múr spoločne zbúrať,“ skonštatoval. Prezident si myslí, že v súdržnosti sa lepšie zvládajú všetky ťažké výzvy a história Slovenska ukazuje, že sa to dá. „Ak sa budeme inšpirovať tým, čo sa nám už v minulosti podarilo, budeme schopní nielen súťažiť s najvyspelejšími štátmi sveta, ale aj byť v tejto súťaži úspešní,“ uviedol s tým, že spájanie musí byť za niečo, a nie proti niečomu.

Vzájomné porozumenie a zmierenie považuje hlava štátu za nevyhnutný predpoklad na to, aby do životov ľudí vrátili chýbajúce istoty a znovu dali ich svetu pevné základy. 

vysvetlenie Eugena Kordu

Komentovať celý inauguračný prejav prezidenta Petra Pellegriniho je zbytočné. Prihlásil sa v ňom úplne ku všetkému, spomenul každú významnejšiu osobnosť našich dejín a niekedy prejav pôsobil aj úsmevne. Kto vie, kto mu ho napísal? Ale vety, pripomínajúce frázy, predniesol on, náš prezident. 

Možno, keby ich čítal človek, ktorý sa nespreneveril svojim slovám a sľubom toľkokrát ako on, prejav aj mohol byť stráviteľný. Ale takto? Reči o súdržnosti a jednote sú vo svetle zákonov, ktoré schvaľoval a navrhoval aj on, smiešne. A teraz ich ešte bude aj podpisovať.  

V prejave vyslovil aj toto: „Nedovoľme urážať ľudí za ich prejavený politický názor. Nepochopené, sklamané a urazené politické egá sa musia pozrieť predovšetkým do zrkadla a nie viniť zo svojho neúspechu spoluobčanov a voličov.“ V Grassalkovichovom paláci zatiaľ zrkadlá sú. 

     To, čo vo svojom prejave Peter Pellegrini povedal, bude mať len takú životnosť  a váhu, pre akú sa rozhodne jeho politický stvoriteľ.

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.
Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia | Zobraziť
.posledné
.neprehliadnite