Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Poslanci schválili balík opatrení lex atentát – čo to znamená podľa Eugena Kordu

.tasr .eugen Korda .slovensko

Nová legislatíva má byť účinná od 15. júla.

Poslanci schválili balík opatrení lex atentát – čo to znamená podľa Eugena Kordu SITA/Milan Illík

poslanci Národnej rady (NR) SR vo štvrtok schválili lex atentát, teda balík niektorých opatrení na zlepšenie bezpečnostnej situácie v SR. Parlament o zákone rokoval v skrátenom legislatívnom konaní. Právna úprava zavádza nové dôvody na zákaz zhromaždenia. Najvyšší ústavní činitelia budú mať na základe stanovených podmienok nárok na doživotnú rentu a právo na nehnuteľnosť.

Zhromaždenie sa po novom zakáže, ak sa má konať v blízkosti obydlia osoby, ktorej zamestnanie, povolanie alebo funkcia priamo súvisia s účelom zhromaždenia a zvolávateľ nesúhlasil so zmenou miesta. Zakázané bude aj zhromaždenie v oblasti určenej prevažne na bývanie a nejde o námestie, park, trhovisko alebo iné obdobné miesto a mohlo zasiahnuť do práva na súkromie alebo k zásahu do pokojného užívania obydlia väčšieho počtu osôb. 

Zakázané bude zhromaždenie, pri ktorom môže dôjsť k stretu s účastníkmi skôr oznámeného zhromaždenia, v dôsledku čoho sa nebude dať zabezpečiť riadny a pokojný priebeh týchto zhromaždení. Policajný zbor bude povinný informovať obec o konkrétnych dôvodoch na zákaz zhromaždenia.

Prezident, predseda Národnej rady (NR) SR a premiér budú mať priznané právo na „primerane vybavenú nehnuteľnosť“. Podmienka vzniku práva na tzv. doživotnú rentu bude naviazaná na trvanie funkčného obdobia prezidenta. Šéf parlamentu a predseda vlády, ktorí budú vo funkcii po dobu dvakrát dlhšiu, ako je funkčné obdobie prezidenta, budú mať právo na doživotný plat.

Ubytovanie pre troch najvyšších ústavných činiteľov má zabezpečovať rezort vnútra. Pri zabezpečovaní ubytovania sa bude klásť veľký dôraz aj na ochrannú funkciu ubytovania.

vysvetlenie Eugena Kordu:

Lex Atentát jeden z opozičných poslancov nazval „Lex Potentát”. Vládna koalícia v skrátenom rokovaní, ako jeden muž a žena,  schválila pomerne zásadné obmedzenia práva občanov zhromažďovať sa a na zhromaždeniach vyjadrovať svoje postoje, napríklad aj k tomu, čo tu táto vláda stvára. 

Opozícii nepomohla racionálna kritika tejto zákonnej normy, ktorá má, podľa jej predkladateľa, trestne stíhaného poslanca Tibora Gašpara, údajne zlepšiť bezpečnostnú situáciu na Slovensku. A nič nezavážili ani postoje renomovaných inštitúcií zo zahraničia.

Atentát na Roberta Fica sa stal dobrou príležitosťou, ako si Smer, Hlas a SNS môžu upevniť moc a obmedziť možnosti nespokojných občanov protestovať. V tomto zákone o žiadne zlepšenie  bezpečnostnej situácie nejde. 

Politici  od dnes nebudú vo väčšom bezpečí. Vo väčšom nebezpečenstve sa ale ocitne naša sloboda a základné práva. O to ide. A doživotná renta pre predsedu vlády je len čerešničkou na torte, ktorú dnešným hlasovaním upiekla vládna koalícia svojmu „gazdovi.“ 

Ak sa v budúcnosti k moci dostanú demokratické strany, jedným z prvých krokov, ktoré budú musieť urobiť , bude zrušenie tohto zákona.   

Do 12. septembra sa má pripraviť zoznam konkrétnych nehnuteľností vhodných na ubytovanie ústavných činiteľov, ktoré budú vyhovovať z hľadiska bezpečnosti. „Ak ministerstvo vnútra vyhodnotí, že z ubytovaní, ktoré prichádzajú do úvahy, nejaké konkrétne vyhovuje bezpečnostným požiadavkám, bude ústavný činiteľ z dôvodu ochrany povinný takéto ubytovanie využívať, “ píše sa v schválenom materiáli.

Právo na doživotný plat by sa malo realizovať s dvomi výnimkami. Prvou je prípad, ak osoba začne vykonávať inú ústavnú funkciu. Vtedy sa súbeh rieši pozastavením vyplácania doživotného platu počas tohto výkonu. Druhým prípadom je odsúdenie za úmyselný trestný čin, ktoré z dôvodu závažnosti konania znamená zánik práva na doživotný plat, vysvetlilo.

Ochrana sa má poskytovať aj všetkým predsedom politických strán a hnutí, ktoré v ostatných voľbách získali zastúpenie v NR SR, pokiaľ sú poslancami a pokiaľ sa im neposkytuje ochrana z dôvodu výkonu inej funkcie ústavného činiteľa. Ochranu bude mať aj generálny prokurátor a predseda Ústavného súdu SR. Minister vnútra má do 12. septembra zanalyzovať súčasné postupy pri ochrane ústavných činiteľov a určených objektov. Má takisto pripraviť návrhy opatrení na zvýšenie kvality poskytovania ochrany. Nová legislatíva má byť účinná od 15. júla.

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.
Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia | Zobraziť
.posledné
.neprehliadnite