európska komisia (EK) varovala Slovensko, že proti nemu okamžite spustí právne konanie, ak vláda bude naďalej presadzovať zákon vyžadujúci od mimovládnych organizácií s financovaním zo zahraničia, aby sa oficiálne označovali za „organizácie so zahraničnou podporou“. Popri predstavení správy EK o právnom štáte v jednotlivých členských krajinách EÚ to v stredu vyhlásila komisárka pre hodnoty a transparentnosť Věra Jourová, ktorú citovala agentúra Reuters. Informuje o tom TASR.
Po stretnutí so slovenskými predstaviteľmi na jar povedala, že ani Európska komisia, ani slovenská vláda si neželajú, aby Slovensko prišlo o európske peniaze. Zdôraznila, že Komisia nemá záujem tieto fondy zmrazovať, musí mať však právne garancie, že nebudú zneužívané. V súvislosti s navrhovaným zákonom o neziskových organizáciách zároveň upozornila, že je v rozpore s rozhodnutím Európskeho súdneho dvora.
„Ak budete nasledovať v prípade zákona o mimovládnych organizáciách príklad Maďarska, okamžite spustíme konanie za porušenie (práva EÚ), pretože príslušné rozhodnutie súdu máme už na stole,“ vyhlásila v stredu Jourová.
Agentúra Reuters pripomína, že Maďarsko schválilo podobný zákon o mimovládnych organizáciách s financovaním zo zahraničia v roku 2017, avšak v roku 2021 ho zrušilo po tom, čo Európsky súdny dvor rozhodol o jeho nesúlade s právom EÚ.
Európska komisia pre deklarované nedostatky v oblasti právneho štátu zadržala Maďarsku vyplácanie eurofondov. Vlani v decembri, keď maďarský premiér Viktor Orbán v EÚ blokoval finančnú pomoc Ukrajine, EK vyhlásila, že Maďarsku uvoľní zo zmrazených eurofondov desať miliárd eur. Exekutíva EÚ vtedy odmietla špekulácie, že by to súviselo s rokovaniami o pomoci Ukrajine, a vyhlásila, že je to z dôvodu zlepšenia nezávislosti súdnictva v Maďarsku.
Pre nedostatky v oblasti právneho štátu za minulej konzervatívnej vlády v Poľsku zastavila Komisia eurofondy aj Varšave, avšak po nástupe liberálnej vlády Donalda Tuska po minuloročných voľbách ich opäť uvoľnila.