Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Šéfka vyšetrovacieho tímu Gorila odchádza z polície

.sita .slovensko

Informáciu potvrdila Denníku SME Babacsová s tým, že k dôvodom odchodu sa bližšie nechce vyjadrovať. Tím Gorila viedla od decembra 2019.

Šéfka vyšetrovacieho tímu Gorila odchádza z polície SITA/BRANISLAV BIBEL

šéfka vyšetrovacieho tímu Gorila Martina Babacsová odchádza z polície. V zbore končí k 31. augustu. V kauze, ktorá sa ťahá ešte od roku 2005, práve za jej éry obvinili z korupčných trestných činov bývalého šéfa finančnej skupiny Penta Jaroslava Haščáka a ďalších. Babacsová je po Marekovi Gajdošovi a Lukášovi Kyselicovi už tretia šéfka vyšetrovacieho tímu Gorila, ktorá odchádza. Kauzu už zasiahlo aj zrušenie špeciálnej prokuratúry, ktorá prípad dozorovala. Rozsiahly spis prešiel na krajskú prokuratúru v Bratislave k novému prokurátorovi, ktorý si ho musí naštudovať.

Kauza Gorila sa týka najmä druhej vlády Mikuláša Dzurindu. Slovenská informačná služba nasadilo v roku 2005 odpočúvanie do konšpiračného bytu na Vazovovej ulici v Bratislave, v ktorom mal finančník Haščák pracovné stretnutia. Nahrávky zachytili jeho rozhovory s vtedajším ministrom hospodárstva Jirkom Malchárkom zo strany ANO, šéfkou vtedajšieho Fondu národného majetku Annou Bubeníkovou, ale aj s Robertom Fico, s ktorým sa bavili o možnostiach povolebnej spolupráce, ak sa Smer dostane k moci. Haščák v byte podľa nahrávok dohadoval provízie pre štátnych úradníkov, ktorí rozhodovali o projektoch v záujme Penty. Zachytený je aj rozhovor s Jirkom Malchárkom o možnom kupovaní poslancov, keď sa rozpadla strana Pavla Ruska ANO.

Ako ďalej Denník SME pripomína, vyšetrovanie kauzy Gorila išlo najprv do stratena pod vedením bývalého šéfa policajného Úradu boja proti korupcii Tibora Gašpara, špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika a šéfa prokuratúry Dobroslava Trnku. Riadny vyšetrovací tím vznikol, až keď niekto v decembri 2011 za vlády Ivety Radičovej na internete zverejnil prepisy z odpočúvania Gorily. V októbri 2019 sa na verejnosť dostala aj celá nahrávka. Vyšetrovanie ukázalo, že vtedajší generálny prokurátor Dobroslav Trnka, ktorý už nežije, získal nahrávku Gorila od Mariana Kočnera už v roku 2007, neodovzdal ju však polícii, ale ju schovával až do roku 2014, pričom sa ju pokúsil predať Hačšákovi za päť miliónov eur.

 
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov SITA je bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA porušením autorského zákona.
Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia | Zobraziť
.posledné
.neprehliadnite