viedeňskí umelci vrátane riaditeľa Wiener Festwochen Mila Raua a umeleckého vedenia Schauspielhaus Wien zaslali otvorený list predsedovi vlády SR Robertovi Ficovi, v ktorom vyjadrili údiv a šok z rozhodnutia ministerky kultúry Martiny Šimkovičovej odvolať generálneho riaditeľa Slovenského národného divadla (SND) Mateja Drličku. „Chceme proti tomu odvolaniu čo najdôraznejšie protestovať,“ uvádzajú umelci v liste, pričom obviňujú ministerku z „hrubého zásahu do umeleckých činností národného divadla“, ktorý podľa nich trvalo poškodzuje dobré meno tejto inštitúcie a spochybňuje jej úspešnú, celosvetovo uznávanú prácu.
„To, čo sa tu označuje ako „aktivizmus“ nie je nič iné, ako slobodné vyjadrenie názoru, ktoré je v demokracii bežné pre všetky formy umeleckej a intelektuálnej praxe,“ uviedli umelci. Viedenčania považujú argumenty ministerky kultúry za absurdné a nebezpečné, pričom varujú, že hodnotenie práce odborníkov politickými meradlami vedie ku koncu demokratickej spoločnosti a umeleckej slobody. „Tam, kde sa začne merať práca odborníkov meradlom politickej súčinnosti, končí demokratická spoločnosť a s ňou aj umelecká sloboda,“ napísali umelci. V liste taktiež zdôraznili, že odvolanie Drličku nie je ojedinelým prípadom, ale súčasťou širšej kampane proti umeniu, kultúre a slobode prejavu na Slovensku. „Odvolanie riaditeľky Medzinárodného domu umenia pre deti Bibiana, riaditeľa Kunsthalle Bratislava či riaditeľky Slovenskej národnej galérie, a teraz aj generálneho riaditeľa SND, sú kroky na ceste k uniformnému umeniu a kultúre,“ uviedli sa v liste.
Viedenskí umelci solidarizujú so SND aj s demonštrantmi, ktorí 12. augusta pred ministerstvom kultúry žiadali odvolanie ministerky Šimkovičovej. „Konanie ministerky považujeme za nezodpovedné, nedemokratické a neúctivé, úplne nedôstojné členského štátu Európskej únie,“ konštatovali. Na záver listu umelci premiéra Roberta Fica vyzvali, aby s okamžitou platnosťou zrušili odvolanie Mateja Drličku a zabránili tak ďalšiemu poškodzovaniu medzinárodnej reputácie Slovenskej republiky a kultúrneho života našej krajiny. „Ešte nie je neskoro!“ napísali na záver listu.