post podpredsedu Národnej rady SR aj naďalej patrí najsilnejšiemu opozičnému hnutiu Progresívne Slovensko (PS), zhodli sa lídri opozičných strán Michal Šimečka (PS), Branislav Gröhling (SaS) a Milan Majerský (KDH). Progresívne Slovensko v tejto chvíli nenavrhne do tejto funkcie žiadneho kandidáta, informoval Šimečka, ktorého koalícia dnes z postu podpredsedu parlamentu odvolala. Opozícia sa zhodla na tom, že koalícia nemá žiadne právo kádrovať opozíciu a vyberať si, ktorí ľudia jej vo funkciách vyhovujú a ktorí nie. Platí to aj pri poste predsedníčky parlamentného osobitného kontrolného výboru na kontrolu SIS, z ktorého koalícia odvolala Máriu Kolíkovú (SaS) a poslanci dnes v tajom hlasovaní zvolili Samuela Migaľa (Hlas-SD)
Šimečka pokladá svoje dnešné odvolanie z postu podpredsedu Národnej rady SR za osobnú pomstu premiéra Roberta Fica (Smer-SD). Zopakoval, že vláda nerieši problémy ľudí a po 4 600 dňoch, keď bol a je pri moci Robert Fico, máme štvrtú najhoršiu životnú úroveň v celej Európskej únii, takmer najnižšie platy a krajinu opustilo 300-tisíc ľudí. Vláda namiesto riešenia skutočných problémov podľa Šimečku mesiac diskutuje o podobe súčasného tanca a útočí na jeho rodinu. „Je to prvýkrát v histórii, keď z postu podpredsedu Národnej rady SR odvolali opozičného zástupcu, to neurobil ani Vladimír Mečiar. Zaváňa to normalizačnými praktikami, na ktoré je moja rodina zvyknutá, lebo bola šikanovaná ŠtB a nakoniec aj Mečiarom. Fico sa vyhráža trestným oznámením mojej mame, ktorá posledné roky skoro ráno vstávala, aby išla autobusom do Plaveckého Štvrtka určiť rómske deti,“ povedal Šimečka a dodal, že si na tom vylámali zuby eštebáci aj Mečiar, stane sa to aj predsedovi vlády Ficovi. Šimečka si chce naďalej robiť prácu opozičného politika, na čo bude mať po svojom odvolaní viac času. „Slovami klasika, odkázal by som pánovi premiérovi, že nikam neodchádzam,“ uviedol Šimečka.
Podľa predsedu KDH Milana Majerského tu nejde o odvolanie Michala Šimečku, ale o pošliapanie demokracie. Pripomenul, že navrhnú na post predsedu parlamentu Františka Mikloška (KDH). „Chceme deklarovať, že sa vieme zomknúť a ponúknuť riešenia,“ povedal. Predseda SaS Branislav Gröhling povedal, že post podpredsedu parlamentu pripadá Progresívnemu Slovensku, ktoré navrhne postup, čo sa týka budúcej nominácie, alebo nenavrhnutia žiadneho kandidáta. „My budeme presadzovať myšlienku, že koalícia nemôže kádrovať opozíciu a vyberať si, kto bude na postoch,“ povedal.
Opoziční lídri sa dnes stretli s prezidentom Petrom Pellegrinim, ktorý ich pozval na spoločný obed. Predtým sa už stretol s koalíciou. Prezident má podľa Šimečku pravdu, keď hovorí, že vláda má riešiť skutočné problémy ľudí a nie osobné politické súboje. „Treba preto ale aj niečo urobiť, obzvlášť, keď sa jedná o jeho bývalých koaličných partnerov - a tam mám pocit, že zlyháva,“ zhodnotil. Šimečka sa poďakoval prezidentovi za pozvanie a zároveň dodal, že ho mrzí, že sa neuskutočnilo stretnutie koalície aj opozície za jedným stolom, ako to navrhovali Peter Pellegrini aj prezidentka Zuzana Čaputová po atentáte na premiéra Fica.
Podľa Gröhlinga sa nieslo 1,5-hodinové stretnutie v diplomatickom duchu, slovník však bol zároveň aj otvorený, niekedy mierny, niekedy rázny. „Pýtal som sa pána prezidenta, či si myslí, že je správne, že koalícia kádruje opozičných poslancov a odvoláva ich z pozícií tak, ako bola odvolaná Mária Kolíková a Michal Šimečka. Pán prezident ma uistil, že chce, aby boli dodržiavané pomery v rámci opozície a koalície,“ povedal. Nezhodli sa však na tom, či môže koalícia namietať konkrétnych ľudí, ktorých si vyberie opozícia.