viac ako 400 odsúdených na slobode je dôsledkom vládnej novely trestných kódexov. Informoval o tom Denník N s poukazom na štatistiku Zboru väzenskej a justičnej stráže. Podľa nej bolo v súvislosti s novelou prepustených osem obvinených z výkonu väzby a 409 odsúdených z výkonu trestu odňatia slobody. Denník v tejto súvislosti pripomína, že minister spravodlivosti Boris Susko ešte v auguste tvrdil, že pre novelizáciu bude prepustených 158 ľudí.
„Odsúdeným pomohla novela v tom, že sa skrátili premlčacie lehoty a zároveň sa zvýšili hranice škody. Základná hranica, od ktorej začína byť skutok trestným činom a nie priestupkom, sa zvýšila z 266 eur až na 700 eur. Okrem toho sa zrušilo trestanie takzvaných horalkových krádeží,“ vysvetlil Denník N s tým, že z väzníc sa dostávajú najmä páchatelia drobnej kriminality. „Prestavenie hraníc škody, na ktoré sú naviazané sadzby, a teda aj premlčanie, však môže pomôcť aj ľuďom odsúdeným za vydieranie či ublíženie na zdraví,“ zdôraznil denník.
Tak už to vieme. 400 ľudí sa vďaka Robertovi Ficovi dostalo na slobodu. Dozvedeli sme sa to vďaka Denníku N, lebo pán minister tvrdil, že ich bude oveľa menej. Táto krajina to nejako prežije.
Podstatné je však to, že na slobode sú politici, ktorí by v normálne fungujúcom štáte už čakali na súdy, či na návštevy príbuzných v niektorom nápravno-výchovnom zariadení. Najväčší grázli, pôvodcovia zla, podvodov a miliardových krádeží sa nám smejú rovno do očí z parlamentných a vládnych stoličiek, vyvážajú sa na bavorákoch, likvidujú opozíciu a celkom nepochybne premýšľajú, ako si opäť vrchovato naplniť peňaženky.
Slovensko ešte takú koncentráciu gaunerov vo vrcholovej politike nezažilo. Vyzerá to tak, že nikto, kto nebol trestne stíhaný, či aspoň podozrivý z odkláňania eurofondov na zahraničné kontá, nemá šancu dočiahnuť na žiadnu, čo i len trošku významnejšiu pozíciu.
Novela podľa denníka pomohla nielen drobným zlodejom, ale aj ľuďom blízkym stranám Smer-SD a Hlas-SD. „Vďaka skrátenému premlčaniu je už dnes jasné, že korupčný prípad podpredsedu parlamentu Petra Žigu (Hlas-SD) sa už nikdy nedostane na súd,“ pripomenul denník. Konanie bolo podľa denníka zastavené aj v korupčnej kauze podnikateľa Miroslava Výboha. „Jeho korupčný prípad bol už na Špecializovanom trestnom súde, no s obžalovaným sa nikdy nezačalo konať,“ zdôraznil denník. Ďalší oligarcha blízky Smeru Jozef Brhel, ktorý je v súvislosti s tendrami na finančnej správe obžalovaný, sa podľa denníka takisto mohol vyhnúť jednému zo skutkov obžaloby. V jeho prípade totiž senát Špecializovaného trestného súdu chcel zastaviť stíhanie v tej časti obžaloby, ktorá sa týkala provízií za zákazky s nízkou hodnotou. Brhel s tým však nesúhlasil a na prejednaní skutku trvá. „Znamená to, že ak ho senát aj uzná za vinného, nebude ho môcť potrestať. Brhel je však presvedčený, že preukáže svoju nevinu,“ dodal Denník N.