Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Mimovládky trvajú na tom, že Šutaj Eštok v kampani porušil zákon, obracajú sa na Generálnu prokuratúru

.sita .slovensko

Generálna prokuratúra by mala rozhodnutie Okresného úradu Bratislava, ktorý zastavil konania voči Šutajovi Eštokovi, preskúmať.

Mimovládky trvajú na tom, že Šutaj Eštok v kampani porušil zákon, obracajú sa na Generálnu prokuratúru SITA/Milan Illík

mimovládne organizácie považujú rozhodnutie bratislavského okresného úradu v prospech ministra vnútra Matúša Šutaja Eštoka za absurdné, obracajú sa preto na Generálnu prokuratúru (GP) SR. Informovala o tom Nadácia Zastavme korupciu s tým, že Generálna prokuratúra SR by mala rozhodnutie úradu, ktorý zastavil konania voči Šutajovi Eštokovi, preskúmať. Mimovládne organizácie - MEMO 98, Nadáciu Zastavme korupciu a Transparency International Slovensko, preto dnes podali podnet na GP SR.

„Okresný úrad Bratislava na konci augusta rozhodol, že minister neporušil zákon o volebnej kampani, keď v čase vrcholiacej prezidentskej kampane publikoval viaceré platené príspevky na sociálnej sieti v neprospech jedného z kandidátov,“ pripomenuli organizácie. Riaditeľka Nadácie Zastavme korupciu Zuzana Petková vyhlásila, že toto rozhodnutie je nezmyselné a je podľa nej dôsledkom systémového zlyhania. Úrad, ktorý je v pôsobnosti Šutaja Eštoka, rozhodol podľa nej v jeho prospech politicky, nie nezávisle. Na to, že minister mohol porušiť zákon mimovládne organizácie nezávisle od seba upozornili už v apríli pred prezidentskými voľbami. Porušil podľa nich zákon, ktorý zakazuje kampaň tretích strán v prospech alebo neprospech kandidáta. Mimovládky súčasne upozornili, že aj samotné ministerstvo vnútra na svojom webe uvádza, že za súčasť kampane sa považujú aj platené príspevky na sociálnych sieťach.

„Prípad je o to závažnejší, že takéhoto problematického konania sa dopustil práve minister, ktorého rezort má za dodržiavanie volebných pravidiel a ich férovosť zodpovedať,” skonštatoval riaditeľ Transparency International Slovensko Michal Piško. Rasťo Kužel z MEMO 98 zdôraznil, že je neprijateľné, aby štátni predstavitelia využívali svoju moc na možné ovplyvňovanie volieb. „Ohrozuje to dôveru občanov v demokratické inštitúcie. Preto je potrebné dôsledne preskúmať všetky okolnosti tohto prípadu a nie ho zamiesť pod koberec," doplnil. Mimovládne organizácie veria, že sa prokuratúra po preskúmaní stotožní s ich názorom a toto nesprávne rozhodnutie napraví. Ministrovi by v prípade porušenia zákona hrozila pokuta do 30-tisíc eur.

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov SITA je bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA porušením autorského zákona.
Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia | Zobraziť
.posledné
.neprehliadnite