„nikdy nedovolím, aby sa extrémna polarizácia našich spoločností stala prijateľnou,” hovorila usmiata von der Leyenová na tlačovej konferencii ešte v júli hneď po jej znovuzvolení, keď získala silnejší mandát ako pred piatimi rokmi. No „radovánky“ sa v tom momente aj skončili, keďže potom sa začal proces výberu a nakoniec aj schvaľovania nominácií na jednotlivé posty a portfóliá eurokomisárov.
Výber spočíva najprv v nominácii komisárov, ktorých navrhuje každý členský štát a následne predsedníčka prideľuje kandidátom portfóliá. A práve tu zohrávajú dôležitú úlohu vzťahy, kontakty a hlavne výtlak kandidáta a členského štátu.
Ako príklad, nakoľko dokáže aktivita štátu zamiešať karty, môže poslúžiť Maďarsko, ktoré denne útočí na Brusel a samotnú predsedníčkou Komisie. Ulice Budapešti sú polepené plagátmi s jej tvárou, je prezentovaná ako človek, ktorý brojí proti Maďarsku. Ako odmenu za túto nadprácu si Maďarsko vyslúžilo portfólio také silné, ako je v súčasnosti forint.
Tým sa však proces nekončí, keďže každý navrhnutý komisár musí prejsť tzv. grilovaním v parlamentných výboroch, pod ktoré ich portfóliá spadajú.
V minulosti sa napríklad cez parlamentné vypočúvanie nedostali Maďarskom či Rumunskom nominovaní kandidáti. Podľa našich informácií môže dôjsť k podobnej situácii aj teraz, keď viacerí z dezignovaných komisárov nemajú svoje miesto isté.
“Sú tam viaceré mená, s ktorými nie sme na 100% stotožnení,” zdôveril sa zdroj z parlamentnej koalície, ktorý pracuje na otázkach pre viacerých eurokomisárov.
otázka budúcnosti Maroša Šefčoviča
Prvý, kto si sadol do horúceho kresla, je práve dezignovaný slovenský eurokomisár Maroš Šefčovič, ktorý post eurokomisára obhajuje už po piaty raz.
Pred tromi týždňami po Európskej rade premiér Robert Fico vyhlásil, že podľa jeho informácií sa Progresívne Slovensko snaží urobiť zo Šefčovičovho vypočúvania peklo.
BEZ VÁS SA NEPOHNEME
Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.