Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Poslanci SNS pripravili náhubkový zákon. Chcú odradiť aktívnych ľudí

.platforma pre demokraciu .slovensko

SNS chce do zákona o neziskových organizáciách prepašovať právnu úpravu lobingu, ktorá je pre slobodnú občiansku spoločnosť ešte škodlivejšia, než pôvodný nápad nálepkovať organizácie so zahraničnou podporou. Ide o snahu odradiť občianske organizácie od verejného angažovania, enormne zvýšiť ich administratívne zaťaženie a odstrašiť darcov, upozorňuje Platforma pre demokraciu.

Poslanci SNS pripravili náhubkový zákon. Chcú odradiť aktívnych ľudí Filip Vagač z Platformy pre demokraciu, ktorý sa dnes zúčastnil na rokovaní výborov NR SR k tejto téme

poslanec SNS Adam Lučanský predložil pred druhým čítaním v parlamente (na dnešnom rokovaní Ústavoprávneho výboru NR SR) také rozsiahle zmeny zákona o neziskových organizáciách, ktoré v podstate menia celý jeho pôvodný obsah aj zameranie. Lučanského pozmeňovák bol predložený bez akejkoľvek diskusie so zástupcami občianskeho sektora či pripomienkovania verejnosťou a jeho podstata zostáva podobne protiústavná ako pri pôvodnom návrhu.

Zo zákona o zahraničnej podpore je zákon o lobingu

Lučanského pozmeňovák ruší pôvodný zámer SNS, nálepkovať organizácie, ktoré dostávajú finančné dary aj zo zahraničia a nahrádza ho právna úprava lobingu, ktorá je pre slobodnú občiansku spoločnosť ešte škodlivejšia. 

Každá občianska organizácia, ktorá chce priamo alebo nepriamo ovplyvňovať verejných funkcionárov, sa bude musieť podľa návrhu SNS registrovať a raz štvrťročne zverejniť zoznam všetkých aktivít, ktorými mohli byť verejní funkcionári ovplyvnení. Za nezverejnenie reportu hrozí pokuta až do 10-tisíc eur a po troch pokutách bude mať ministerstvo vnútra právomoc občianske združenia rozpustiť alebo navrhnúť zrušenie nadácií či neziskových organizácií. 

„Tento návrh má viacero podstatných nedostatkov. Predovšetkým nie je nikde definované, čo je a čo nie je lobing. Sú to petície a hromadné pripomienky? Alebo listy poslancom, či tlačové konferencie? Posty na sociálnych sieťach sú lobing? To pán poslanec Lučanský zabudol definovať. Slovenská ústava hovorí, že občania majú právo zúčastňovať sa na správe vecí verejných a využívajú na to presne tie nástroje a aktivity, ktoré môžu byť podľa SNS označované za lobing. Pre štát bude veľmi jednoduché nájsť nejaké drobné porušenie takto vágne a nejasne napísaného zákona a následne sankcionovať, či dokonca zrušiť nepohodlné občianske organizácie,“ upozorňuje právnička Katarína Batková z VIA IURIS. 

Ďalším veľkým problémom je diskriminácia, keďže rozhodovanie verejných funkcionárov neovplyvňujú len občianske organizácie, ale aj podnikateľské subjekty ako banky, telekomunikační operátori, výrobcovia áut, stavebné firmy, rovnako tak lobujú odbory, samosprávy, cirkvi, profesijné komory a mnohí ďalší. Návrh SNS však cieli výlučne na občianske organizácie, teda združenia bežných občanov.

Chcú sledovať kam ľudia posielajú svoje peniaze

Pozmeňovák ďalej obsahuje zavedenie „výkazu o transparentnosti“, ktorého cieľom je, aby všetky druhy mimovládnych neziskových organizácií každý rok vypracovali výkaz, v ktorom budú musieť zverejniť:

  • Meno a priezvisko fyzickej osoby, ktorá organizácii darovala za kalendárny rok viac ako 5 000 eur 
  • Údaje o každej právnickej osobe, podnikateľovi alebo fyzickej osobe podnikateľovi, ktorá organizácii darovala čo i len jeden cent

Okresné úrady alebo ministerstvo vnútra tiež získajú právomoc vyhodnocovať obsah „výkazov transparentnosti“ a ak sa im niečo nebude pozdávať, tak budú môcť požadovať ďalšie informácie a údaje. Za nezverejnenie tohto výkazu budú občianskym organizáciám hroziť sankcie až do výšky 10-tisíc eur. Ultimátnou sankciou je návrh na zrušenie neziskovej organizácie alebo nadácie, či priamo rozpustenie občianskeho združenia Ministerstvom vnútra SR.

Tento návrh zásadne zasahuje do práva na ochranu súkromia fyzických osôb. Darované či požičané peniaze sú súkromné zdanené zdroje, s ktorými si bežní občania môžu nakladať podľa svojho uváženia a štát nemá prečo kontrolovať či evidovať, ako svoje peniaze míňajú, ak pri tom neporušujú zákony.

„Tento návrh zákona je skutočným ohrozením dialógu medzi štátom o občanmi, občianskej participácie na príprave koncepcií, stratégií a našej legislatívy. Je to frontálny útok na slobodnú občiansku spoločnosť, na práva každého aktívneho občana tohto štátu. Je to gumený návrh, ktorý bude môcť vládna moc zneužívať voči všetkým, ktorí sa jej budú zdať nepohodlní. Takéto plíživé obmedzovanie našich práv a slobôd je začiatkom cesty k autoritárskemu režimu,“ hovorí Filip Vagač, programový riaditeľ občianskej Platformy pre demokraciu.

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia | Zobraziť
.posledné
.neprehliadnite