slovenská informačná služba (SIS) smeruje k identifikácii potenciálneho páchateľa hybridných útokov a vyhrážok bombových útokov na školy či verejné budovy. Po zasadnutí Bezpečnostnej rady SR to uviedol minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD). Dohodli sa tam tiež na posilnení ochrany kritickej infraštruktúry na Slovensku. Minister pritom poukázal na teroristické útoky na kľúčovú infraštruktúru, ktoré sa udiali v západnej Európe.
„Prechádzali sme si veľmi konkrétne obidva prípady s veľkou mierou detailov, ktoré nemôžeme v tomto štádiu komunikovať pre verejnosť,“ povedal Šutaj Eštok.
V prípade bombových hrozieb je Slovensko jedinou krajinou, ktorá má podľa šéfa SIS Pavla Gašpara identifikovaného potencionálneho páchateľa. Informačná služba komunikuje v tejto veci aj so zahraničnými partnermi. „Prebiehajú tam konkrétne úkony. Budem rád, keď v dohľadnej dobe budeme vedieť predstaviť aj väčšie detaily. Miera bezpečnostného rizika, ktorú predstavujú tieto prostriedky vedenia hybridnej vojny, je nízka,“ priblížil.
Gašpar tvrdí, že na úrovni národného bezpečnostného analytického centra došlo k vypracovaniu metodiky postupu jednotlivých bezpečnostných zložiek. Metodika by mala byť v krátkom čase schválená a predložená aj na rokovanie vlády. „Bude sa podľa nej postupovať v obdobných prípadoch, keby nastali v budúcnosti,“ poznamenal šéf SIS. Deklaruje, že hrozby nepodceňujú a opatrenia, ktoré prijímajú bezpečnostné zložky, sú nadštandardné.
V súvislosti s ohrozením kritickej infraštruktúry Slovenska Gašpar povedal, že v utorok (26. 11.) zadržali dvoch Ukrajincov. Nedá sa podľa neho hovoriť o páchateľoch. „Máme zdokumentované minimálne na spravodajskej úrovni dlhodobú koordinovanú činnosť určitej skupiny ľudí, ktorá prejavuje znaky sofistikovanej spravodajskej aktivity a vzťahuje sa a má potenciálny dosah na bezpečnosť SR,“ skonštatoval. V tomto prípade prebiehajú podľa riaditeľa SIS viaceré úkony. V tomto prípade prebieha aj trestné konanie.
vysvetlenie Juraja Petroviča
Mohlo by sa zdať, že toto je vlastne dobrá správa. Ak by v demokratickom štáte nebolo absolútne vylúčené, aby tajná služba vyšetrovala trestnú činnosť. To je totiž úloha polície a prokuratúry. Tvrdenie ministra vnútra, ktorý nemá mať s tajnou službou takmer nič spoločné, tak len potvrdzuje, že Slovensko je na ceste od demokracie k autokracii. A došlo na tej ceste za jediný rok pomerne ďaleko.
To, čo by tajná služba mala robiť, ukazuje šéf českej BIS, ktorý označil za potenciálneho páchateľa bombových hrozieb v Čechách a na Slovensku veľmi jednoznačne. Podľa neho ide o typickú operáciu ruských tajných služieb. Tým sa na Slovensku, na rozdiel od Českej republiky, nikto neodváži robiť problémy.
Aj preto musí Šutaj Eštok "mlžiť" tak dlho, ako sa len bude dať.