Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Parlament schválil Tarabovu novelu zákona o posudzovaní vplyvov na životné prostredie

.sita .slovensko

Novela zákona EIA zároveň umožní splniť jeden z míľnikov Plánu obnovy a odolnosti SR v súvislosti s krajinným plánovaním.

Parlament schválil Tarabovu novelu zákona o posudzovaní vplyvov na životné prostredie SITA/Milan Illík

parlament schválil novelu zákona o posudzovaní vplyvov na životné prostredie (EIA), ktorej iniciátorom bol vicepremiér a minister životného prostredia Tomáš Taraba (nom. SNS). Podľa rezortu životného prostredia sa vďaka schválenej legislatíve zrýchlia a zjednodušia procesy environmentálneho posudzovania prostredníctvom zníženia procesnej náročnosti a zvýšením požiadaviek na odbornosť. Novela zákona EIA zároveň umožní splniť jeden z míľnikov Plánu obnovy a odolnosti SR v súvislosti s krajinným plánovaním. Za návrh zákona hlasovalo 76 poslancov parlamentu.

Taraba konzultoval novú legislatívu aj s predstaviteľmi Európskej únie. „Práve na jej odporúčania, ktoré prišli dva dni po schválení novely zákona v parlamente v septembri 2024, som odporučil pánovi prezidentovi Petrovi Pellegrinimu vrátiť vládny návrh zákona naspäť do parlamentu a zapracovať návrhy Európskej komisie. Oceňujem konštruktívny prístup pána prezidenta aj odborné rokovania s Európskou komisiou, kde sme si vyjasnili všetky pripomienky,“ podčiarkol Taraba a dodal, že aj vďaka nim začneme na Slovensku uplatňovať v procesoch EIA rovnaké pravidlá, ako má Nemecko alebo Rakúsko.

Schválená legislatíva reaguje aj na krajinné plánovanie, ktoré je jedným z míľnikov Plánu obnovy a odolnosti SR. „Novou právnou úpravou novelizujeme zákon o územnom plánovaní, ktorý zabezpečí dôslednejší proces postavenia krajiny, jej ochrany a tvorby v územnoplánovacích dokumentoch tak, aby boli dodržané všetky záväzky a zároveň nebolo ohrozené využívanie prostriedkov z plánu obnovy,“ zdôraznil Taraba. Právna úprava prináša nové pravidlá EIA, ktoré podľa neho pomôžu Slovensku vymaniť sa z najhoršieho miesta na podnikanie v rámci celej EÚ. Nová legislatíva zároveň obmedzuje priestor na byrokratické prieťahy súvisiace so svojvôľou úradníkov a v niektorých prípadoch zvyšuje limity na posudzovanie vplyvov niektorých činností na životné prostredie.

Nová legislatíva v tejto súvislosti odstraňuje tzv. goldplating, teda uplatňovanie prísnejších pravidiel ako požaduje samotná Európska únia. „Práve tieto konania, ktoré trvajú v iných európskych krajinách 180 dní, tak na Slovensku trvali často 400 či 500 dní, čo doslova likvidovalo záujem zahraničných firiem o investície v rámci našej krajiny. Tieto zbytočné prieťahy sa definitívne skončia,“ vysvetlil Taraba. Novela zákona aj naďalej garantuje účasť verejnosti v rozsahu definovanom európskou legislatívou a Aarhuským dohovorom.

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov SITA je bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA porušením autorského zákona.
Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia | Zobraziť
.posledné
.neprehliadnite