európska komisia (EK) v pondelok predložila decembrový balík rozhodnutí o porušení právnych predpisov EÚ a oznámila, aké právne kroky podniká proti členským štátom, ktoré porušili spoločnú legislatívu. Slovensko sa v decembrovom balíku ocitlo iba s jedným prípadom. V oblasti životného prostredia EK Komisia zažalovala Slovensko na Súdnom dvore EÚ za nedostatočné čistenie komunálnych odpadových vôd, informuje bruselský spravodajca TASR.
Komisia zároveň spresnila, že uzatvára 69 prípadov, v ktorých sa problémy s členskými štátmi vyriešili bez toho, aby sa pokračovalo v ďalšom právnom konaní.
Slovensko si podľa eurokomisie neplní v plnej miere povinnosti týkajúce sa zberu a čistenia odpadových vôd stanovené v smernici z roku 1991. Smernica vyžaduje, aby sa komunálne odpadové vody zbierali a čistili pred vypustením do prírody. Mestá a mestské aglomerácie musia zaviesť potrebnú infraštruktúru na zber a čistenie komunálnych odpadových vôd.
Súdny prípad sa týka 25 miest na Slovensku, ktoré nespĺňajú smernicu - 17 miest nezabezpečilo sekundárne čistenie pred vypúšťaním odpadových vôd, v deviatich lokalitách mestské odpadové vody nie sú predmetom dodatočného biologického čistenia s odstraňovaním dusíka alebo fosforu a jedno mesto nespĺňa obe požiadavky.
Komisia zaslala Slovensku formálnu výzvu vo februári 2017, po ktorej nasledovalo odôvodnené stanovisko v novembri 2019. Napriek určitému pokroku slovenské orgány zatiaľ sťažnosti v plnej miere nevyriešili, a preto EK podala prípad na Súdny dvor EÚ.
vysvetlenie Juraja Petroviča
Ukazuje sa, že envirofond, v ktorom sa za niekoľko rokov nazbierali platby producentov odpadov a odpadov z obalov, naozaj nemôže slúžiť ako deficitný „vankúš“ pre štátny rozpočet.
Nahromadené financie v envirofonde totiž naoko zlepšovali schodok štátneho rozpočtu, keďže boli na strane aktív. Nečinnosť ministrov životného prostredia od čias vlády Fico III. síce nahromadili v Envirofonde takmer dve miliardy eur, neochota investovať ich do projektov, na ktoré sú určené, ale môže Slovensko stáť mastnú pokutu od Európskej Komisie.
Vzhľadom na to, ako sa vyvíja prognóza deficitu slovenského štátneho rozpočtu, nedá sa počítať s tým, že by minister Taraba dostal šancu na čistiarne odpadových vôd uvoľniť viac peňazí. Vyššie čerpanie z envirofondu by totiž znamenalo vyšší schodok štátneho rozpočtu. A to si Fico IV., vzhľadom na to, v akom stave sú verejné financie a rating Slovenska, nemôže dovoliť.