príslušníci Kriminálneho úradu Finančnej správy (KÚFS) zaistili vo štvrtok účtovné doklady v 23 spoločnostiach, ktoré počas pandémie covid-19 prevádzkovali mobilné odberové miesta (MOM).
Priblížil, že výsledkom štvrtkovej celoslovenskej akcie je zaistenie množstva účtovných dokladov, ako sú napríklad príjmové doklady, faktúry či dodacie listy za obdobie rokov 2020 až 2023. „Zaistenie a kontroly súvisia s možnými podozreniami z porušenia daňových predpisov pri prevádzkovaní MOM, resp. s obchodovaním s antigénovými testami,“ vysvetlil hovorca. Kontroly KÚFS podľa jeho slov súvisia aj so zisteniami Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ), ktorý odhalil nedostatky pri financovaní a fungovaní MOM v období rokov 2020 až 2023.
Prezident FS Jozef Kiss v tejto súvislosti upozornil, že daniari od začiatku roka vyhodnocujú svoje analytické zdroje a takisto informácie z operatívnych činností. „Dnešná akcia je vyústením takto získaných informácií a nasledovať bude zákonné preverovanie zistených skutočností,“ dodal.
Zaistené doklady KÚFS vyhodnotí a následne rozhodne o ďalšom postupe.
Vláda v stredu (18. 12.) rokovala o téme financovania MOM aj v kontexte správy NKÚ, ktorá poukázala na nedostatky pri financovaní a fungovaní MOM v období rokov 2020 až 2023. Šéf NKÚ Ľubomír Andrassy po rokovaní uviedol, že z príkazu vedenia Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) malo dôjsť v závere roka 2023 k výmazu dát, ktoré sa týkali fungovania MOM, preto ostali nedostupné kľúčové informácie o tom, kto koľko MOM prevádzkoval, koľko bolo testovaných či koľko zo štátnych prostriedkov smerovalo na podporu a prevádzku MOM. Zistenia kontrolóri odstúpili polícii i FS.
ÚVZ v reakcii odmietol, že by dal príkaz na výmaz. Deklaroval, naopak, že v súvislosti s registrom mobilných odberových miest ponechal v databáze Moje eZdravie údaje týkajúce sa prevádzkovateľa, identifikátora, miest odberového miesta, termínov odberu a ďalšie. Zdôraznil, že nezbieral údaje relevantné pre problematiku financovania MOM.