Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Ochranárske organizácie: Ministerstvo dnes spúšťa 15-dňový masaker vlkov

.tlačová správa .slovensko

Odborníci z organizácií Aevis, My sme les a WWF Slovensko upozorňujú, že tento krok sa nezakladá na odborných argumentoch a varujú pred vážnymi následkami pre slovenskú prírodu.

Ochranárske organizácie: Ministerstvo dnes spúšťa 15-dňový masaker vlkov
SITA/Jana Birošová

„dnes začína masaker z dielne ministerstva životného prostredia, ktorý slúži len záujmom úzkej skupiny vyvolených. Tento krok nie je v žiadnom prípade o ochrane prírody, farmárov ani o ochrane ľudí, ale o zneužívaní moci a presadzovaní poľovníckych záujmov. Povolenie lovu vlka je jasným dôkazom toho, že vedenie ministerstva si neplní svoju zákonnú úlohu a nechráni vo verejnom záujme vzácne druhy. Vlk nemá byť poľovnou trofejou,“ vysvetľuje Rastislav Mičaník, riaditeľ organizácie Aevis.

Schválením vyhlášky došlo k vyradeniu vlka zo zoznamu chránených živočíchov a poľovníci ho môžu od dnes loviť v rámci bežnej činnosti. Organizácie považujú tento krok MŽP za odborný deficit, ktorý nezohľadňuje systémové riešenia a ani potreby ochrany prírody. Ohrozuje populáciu vlka nielen na Slovensku, ale aj v rámci Európy.

„Je to smutný záver roka – vyhláška umožňujúca odstrel vlkov sa v zbierke zákonov objavila na Silvestra. Ministerstvo, ktoré má chrániť prírodu, sa jej opäť otočilo chrbtom. Odignorovalo apel desiatok popredných slovenských vedcov a expertov z oblasti ochrany prírody,  spochybnilo hodnovernosť štúdií publikovaných v recenzovaných vedeckých časopisoch a umožnilo lov bez ohľadu na to, že neboli preukázané žiadne jeho ekonomické prínosy,“ upozorňuje Katarína Butkovská, expertka WWF Slovensko.

Návrh vyhlášky tiež opomína nezastupiteľnú úlohu vlka v prírode. „Vlk zohráva kľúčovú rolu v regulácii raticovej zveri, ktorá spôsobuje obrovské ekonomické škody poľnohospodárom aj lesníkom. Udržuje zver v dobrom zdravotnom stave a pomáha regulovať šírenie chorôb, ako napríklad afrického moru ošípaných. Namiesto lovu je potrebná podpora farmárov a prevencia,“ konštatuje Marek Kuchta z iniciatívy My sme les.

Jediný uveriteľný dôvod na lov vlka je podľa ochranárov trofejný lov a naplnenie predvolebných sľubov. K rozhodnutiu totiž došlo aj napriek tomu, že nebol dodržaný legislatívny postup. Stanovenie kvóty ako aj samotná vyhláška pravdepodobne porušujú národné aj európske právo. Organizácie preto vyzývajú poľovníkov, aby ukázali rešpekt k prírode aj k zákonom a nestlačili spúšť. Vlky sú nenahraditeľnou súčasťou našich ekosystémov. Odborníci dodávajú, že je nevyhnutné, aby sme si všetci uvedomili, že lov je aj o zodpovednosti, ktorú nesieme spoločne za celú prírodu.

Aevis, My sme les a WWF Slovensko nedávno pripravili k návrhu vyhlášky hromadnú pripomienku, ktorá získala širokú podporu verejnosti. Nasledovali rozporové konania, pri ktorých ministerstvo nepredložilo žiadne odborné argumenty ani štúdie potvrdzujúce účinnosť lovu vlka pri znižovaní škôd na hospodárskych zvieratách a nezohľadnilo výsledky aktuálnych vedeckých výskumov. Ministerstvo sporný návrh vyhlášky nakoniec aj tak presadilo. 

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia | Zobraziť
.posledné
.neprehliadnite