Jeho program pozostával z prezentácie troch rokov pomoci na Ukrajine, diskusie o vízii i plánoch pri obnove Ukrajiny aj oceňovania osobností humanitárnej komunity, ktorá pomáha nášmu východnému susedovi (vrátane médií).
Pri príležitosti smutného tretieho výročia vojenskej invázie Ruska na Ukrajine pripravila platforma Ambrela minulý štvrtok (20. februára) v bratislavskom kostole Klarisiek podujatie s názvom ‚Tri roky vojny’. Prítomným sa osobne prihovoril výkonný tajomník Ambrely, Daniel Kaba, zastupujúci vedúci Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku, Radim Dvořák, a na diaľku aj námestník ministra ministra zahraničných vecí Ukrajiny, Oleksandr Mishchenko.

Súčasťou podujatia boli foto a video prezentácie z terénu humanitárnych organizácií Ambrely, panelová diskusia na tému ‘Obnova Ukrajiny – z(a)ostávame?’ a oceneňovanie osobností v piatich kategóriách (vrátane médií). „Je treba verejne vyzdvihnúť aj prácu fotografujúcich a píšucich reportérov alebo reportérok, ktorí pokrývajú humanitárne témy a verejnosti z terénu prinášajú objektívne informácie o krízach vo svete. Aj oni sú súčasťou širšej humanitárnej komunity, pomáhajúcej Ukrajine,” vysvetľuje Daniel Kaba z Ambrely. Organizátorom oceňovania bola samotná platforma Ambrela, pričom ocenenia i tento rok udeľovalo Veľvyslanectvo Ukrajiny v SR.

V kategórii Humanitárny pracovník/čka získala ocenenie Zuzana Ulman z organizácie STEP IN, ktorá pôsobí v Dnipre a do odľahlých oblastí vyráža prostredníctvom mobilných kliník, kde poskytuje núdznym zdravotnú starostlivosť a zdravotníckym tímom aj potrebné školenia. V kategórii Úradník/čka (štátna správa) si z rúk veľvyslanca Ukrajiny v SR, Myroslava Kastrana, osobne prevzal ocenenie Alfréd Krátky, ktorý až do roku 2023 ako vedúci Logistickej základne pre krízové situácie vo Vajnoroch v rámci sekcie krízového riadenia Ministerstva vnútra SR riadil jeden z kľúčových výkonných prvkov štátnej humanitárnej pomoci.
V kategórii Novinár/ka si ocenenie prevzala reportérka Jana Čavojská, ktorá za príbehmi ľudí v komplikovaných životných situáciách precestovala takmer osemdesiat krajín sveta a od začiatku vojny na Ukrajine cestuje pravidelne za hranice nášho východného suseda aj s potrebnou pomocou tamojšiemu obyvateľstvu.
V kategórii Fotograf/ka bol ocenený filmár Juraj Mravec, ktorý sa okrem fotografie venuje aj kamere a réžii dokumentárnych filmov, a práve jeho posledné tri snímky Mir vam, Stratený domov a Mir nam vznikli na Ukrajine. Piate ocenenie získala v kategórii Biznis partner (dobrá firma) – Nadácia Slovenskej sporiteľne – za svoj dlhodobý záväzok podporovať humanitárne aktivity prostredníctvom rôznych iniciatív a inovácií. Viac o ocenených možno nájsť tu: https://ambrela.org/spravy/tri-roky-vojny-kto-su-o...

Organizátorom podujatia bola Platforma rozvojových organizácií – Ambrela, ktorá zastrešuje 30 prevažne mimovládnych organizácií na Slovensku, venujúcich sa humanitárnej pomoci, rozvojovej spolupráci, globálnemu vzdelávaniu, trvalo udržateľnému rozvoju – doma aj v zahraničí. Tretina z nich sa aktívne venuje práve humanitárnej pomoci pre vnútorne presídlené a núdzne osoby priamo na Ukrajine. Podujatie Tri roky vojny zrealizovala Ambrela vďaka podpore SR cez SlovakAid, EIB, Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku, Veľvyslanectva Ukrajiny v SR a EÚ cez program Stronger roots. Viac info o aktivitách Ambrely tu: https://ambrela.org/
