minister životného prostredia Tomáš Taraba (nominant SNS) nariadil hĺbkový personálny a finančný audit v Slovenskom hydrometeorologickom ústave (SHMÚ). Uviedol to po pondelkovom rokovaní vlády.
„Máme informácie, že tam má existovať takmer 1 500 dohôd na inštitúcii, ktorá má, myslím, menej ako 500 zamestnancov. Máme vážne podozrenie, ako bola táto inštitúcia riadená,“ povedal Taraba s tým, že takýto počet dohôd je v čase konsolidácie neprijateľný. Dodal, že je neprípustné, aby nespravili hĺbkovú kontrolu toho, ako bol SHMÚ manažovaný jedným riaditeľom dlhé roky.
„Mám záujem, aby to bola špičková inštitúcia. História je však taká, že strácajú jednu zákazku za druhou. Je pred nami veľká cesta všetko zlepšovať, som na to pripravený,“ poznamenal Taraba. SHMÚ má podľa neho možnosť skvelého rozvoja.
Zamestnanci SHMÚ varujú pred krízou v ústave, ktorá ohrozuje jeho odbornú integritu, prevádzkyschopnosť aj medzinárodné renomé. Upozorňujú na nútené prepúšťanie, krátenie rozpočtu, personálny rozklad, odbornú deštrukciu a stratu dôvery vo vedenie. Adresovali preto otvorený list vedeniu SHMÚ, Ministerstvu životného prostredia SR, Úradu vlády SR a verejnosti. Poverená riaditeľka ústavu Ivana Herkel sa má tento týždeň stretnúť s vedením envirorezortu, následne so zástupcami odborových organizácií SHMÚ a aj so zástupcami petičného výboru.
otvorený list zamestnancov Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ) adresovaný vedeniu SHMÚ, Ministerstvu životného prostredia, Úradu vlády SR, širokej verejnosti a médiám
„My, zamestnanci Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ), ktorí sme tejto inštitúcii venovali roky odborného života, a ktorí sa dlhodobo a odborne podieľame na plnení jeho náročných a verejne dôležitých úloh, cítime povinnosť upozorniť na alarmujúci stav tejto inštitúcie. Zhoršujúce sa pracovné podmienky, atmosféra strachu a zastrašovania zo strany vedenia, ako aj absencia konštruktívneho dialógu, nás nútia verejne upozorniť na kritický stav, ktorý ohrozuje nielen nás, zamestnancov, ale aj samotné fungovanie SHMÚ a jeho záväzky voči Slovenskej republike, Európskej únii a medzinárodným partnerom.
Kľúčové problémy vyžadujúce okamžité riešenie: V posledných mesiacoch zamestnanci SHMÚ čelia viacerým krokom, ktoré ohrozujú činnosť tejto inštitúcie a môžu postupne viesť k jej znefunkčneniu. Dochádza ku kráteniu rozpočtu, prepúšťaniu skúsených odborných zamestnancov a k neobsadzovaniu voľných kľúčových pracovných miest. Riešitelia medzinárodných projektov pracujú v neistých podmienkach, bez garancií financovania. Spochybňujú a obmedzujú sa zahraničné pracovné cesty a rušia sa základné pracovné benefity, vrátane osobných príplatkov a možnosti práce z domu. Vedenie inštitúcie zároveň neprejavuje ochotu viesť otvorený dialóg so zamestnancami, čím sa prehlbuje atmosféra neistoty a nedôvery. Zamestnanci nevidia jasnú víziu rozvoja SHMÚ. Absencia dlhodobej prevádzkovej a vedeckej koncepcie ohrozuje efektivitu a konkurencieschopnosť inštitúcie voči podobným inštitúciám v EÚ. S internou petíciou, ktorú podporilo už viac ako 150 zamestnancov SHMÚ, sme sa obrátili na poverenú generálnu riaditeľku SHMÚ so žiadosťou o stretnutie, na ktorom sme chceli prediskutovať súčasnú situáciu. Doteraz sme však nedostali žiadnu odpoveď.
Dôsledky znefunkčnenia SHMÚ: SHMÚ nie je bežná štátna inštitúcia. Je to technologický, vedecký a prevádzkový uzol, na ktorom každý deň závisí bezpečnosť, prevádzka a fungovanie strategických sektorov a inštitúcii v krajine. Jeho znefunkčnenie alebo odborné poddimenzovanie by viedli nielen k sankciám za neplnenie záväzkov, ale najmä k stratám na životoch, ohrozeniu majetku obyvateľstva a rozsiahlym škodám na infraštruktúre celej krajiny.“
Ako v liste ďalej úvádzajú, „SHMÚ je neoddeliteľnou súčasťou kritickej infraštruktúry Slovenskej republiky, ako je definované v Zákone č. 367/2024 Z. z. o kritickej infraštruktúre. Jeho znefunkčnenie by malo vážne dopady na včasné varovanie a ochranu obyvateľstva, bezpečnosť štátu, dopravu a letectvo, manažment povodňového rizika a monitoring sucha, vývoj modelov a prípravu analýz pre adaptačné opatrenia v súvislosti so zmenou klímy, medzinárodné záväzky, služby pre komerčných partnerov, čerpanie prostriedkov z fondov Európskej únie, vedecký výskum a vývoj nových produktov, spoluprácu s univerzitami a akademickou obcou na Slovensku aj v zahraničí.
Neistota a dezilúzia vyplývajúca z vyššie uvedených problémov nevyhnutne vedie k strate kľúčových pracovníkov, ktorých odliv už začal. Sme odhodlaní pracovať na udržaní kvality činnosti SHMÚ, ale bez systematickej podpory a motivácie zamestnancov je dlhodobá stabilita neudržateľná.
Týmto listom vyzývame vedenie SHMÚ a Ministerstvo životného prostredia SR na okamžité riešenie uvedených problémov s cieľom zabezpečiť stabilitu, efektivitu a odbornú úroveň Slovenského hydrometeorologického ústavu.
Preto konkrétne vyzývame vedenie SHMÚ a Ministerstvo životného prostredia SR, aby bezodkladne:
- Zastavilo prehlbovanie personálnej, prevádzkovej a odbornej deštrukcie SHMÚ.
- Zabezpečilo dofinancovanie nesprávne nastaveného rozpočtu SHMÚ, ktorý aktuálne neumožňuje plnohodnotný chod inštitúcie, ani udržanie základných odborných kapacít.
- Reagovalo na požiadavky odborných zamestnancov SHMÚ, ktorí nimi varujú pred kolapsom celej inštitúcie.
- Zabezpečilo kontinuitu, odbornosť a dôstojné pracovné podmienky, ktoré sú nevyhnutné pre fungovanie inštitúcie.
- Zabezpečilo, aby vedenie SHMÚ konalo transparentne, odborne a s rešpektom k svojim zamestnancom, v súlade s vlastným Etickým kódexom SHMÚ, ktorý zaväzuje vedenie: vytvárať pracovnú atmosféru podporujúcu otvorenú komunikáciu bez strachu z odvety (časť III.1), správať sa ohľaduplne a zodpovedne k svojim spolupracovníkom (časť II), byť osobným príkladom v dodržiavaní pravidiel a dôstojnosti (časť VI.1), netolerovať žiadne formy zastrašovania, diskriminácie ani narúšania dôstojnosti zamestnancov (časť VI.2 a VI.6), a zabezpečovať pravdivú a včasnú informovanosť zamestnancov (časť VI.3).
Súčasný spôsob riadenia inštitúcie, vrátane ignorovania požiadaviek zamestnancov, obmedzovania pracovných podmienok, ako aj prejavov zastrašovania a potláčania odborných názorov, je v priamom rozpore s Etickým kódexom SHMÚ, a tým aj so základnými princípmi etického, profesionálneho a demokratického riadenia verejnej inštitúcie.
Tento list je zároveň verejnou výzvou – adresovanou občanom, médiám, odbornej verejnosti, a odborným, vzdelávacím a vedeckým inštitúciám – predovšetkým tým, ktorých fungovanie závisí od výstupov SHMÚ, ako aj zahraničným partnerom, aby venovali náležitú pozornosť situácii v tejto kľúčovej štátnej inštitúcii.
Ak SHMÚ stratí svojich odborníkov a svoju dôveryhodnosť, dôsledky pocíti celá krajina. Malo by byť preto v záujme celej spoločnosti, aby Slovenský hydrometeorologický ústav ostal funkčný, dôveryhodný, atraktívny pre odborníkov a teda mal adekvátnu odbornú úroveň.“
S úctou, zamestnanci SHMÚ (v abecednom poradí):
- Mgr. Martin Belluš, Samostatný vedecko-výskumný pracovník pre numerickú meteorológiu. Vedúci úlohy Vývoj, adaptácia a údržba NWP systémov a aplikácií. Vývoj a operatívna prevádzka modelu ALADIN a ansámblového systému A-LAEF.
- Mgr. Juraj Beňo, PhD., Modelovanie kvality ovzdušia, správa modelu ATMOPLAN pre oprávnených posudzovateľov.
- Mgr. Janka Čerbová, Meteorológ - prognostik, zabezpečenie výstražnej služby na nebezpečné prejavy počasia.
- Mgr. Mária Derková, PhD., Vedúca odboru Numerické predpovedné modely a metódy. Vývoj a operatívna prevádzka modelu ALADIN.
- Mgr. Štefan Dlhoš, Meteorológ - prognostik, zabezpečenie výstražnej služby na nebezpečné prejavy počasia.
- Mgr. Lucia Dlhošová, Meteorológ - prognostik, zabezpečenie výstražnej služby na nebezpečné prejavy počasia.
- Mgr. Marcel Garaj, PhD., Vedecko-technický pracovník pre meteorológiu a klimatológiu. Klimatické modelovanie a príprava scenárov zmeny klímy a vývoj priestorových analýz (GIS).
- Mgr. Juraj Holec, PhD., Vedecko-technický pracovník pre meteorológiu a klimatológiu. Vývoj modelov pre analýzu mestských ostrovov tepla a priestorových analýz (GIS).
- Mgr. Marián Jurašek, Vedúci odboru Dištančné merania. Prevádzka meteorologických rádiolokátorov v sieti SR, systému na detekciu atmosférických výbojov a príjem údajov z meteorologických družíc.
- Mgr. Andrej Kozák, Meteorológ - prognostik, zabezpečenie výstražnej služby na nebezpečné prejavy počasia.
- Mgr. Jana Krajčovičová, PhD., Vedúca úlohy Vývoj a aplikácia matematických modelov pre hodnotenie kvality ovzdušia.
- RNDr. Ivana Krčová, Meteorológ a klimatológ. Vývoj a prevádzka monitoringu meteorologického a pôdneho sucha a jeho dopadov.
- Mgr. Lívia Labudová, PhD., Vedecko-technický pracovník pre meteorológiu a klimatológiu. Vývoj a prevádzka monitoringu meteorologického a pôdneho sucha a jeho dopadov.
- Mgr. Marcel Macko, Meteorológ - prognostik, zabezpečenie výstražnej služby na nebezpečné prejavy počasia.
- Mgr. Jana Matejovičová, Modelovanie kvality ovzdušia, smogový varovný systém. Kontaktná osoba pre Európske fórum pre modelovanie kvality ovzdušia (FAIRMODE).
- Mgr. Katarína Mikulová, PhD., Vedúca odboru Klimatologická služba. Vedúca Národného Klimatického programu, Kontaktný bod Svetovej meteorologickej organizácie pre klimatológiu.
- Mgr. Vladimír Nemček, GIS špecialista a posudzovanie vplyvu pesticídov na kvalitu ovzdušia.
- Mgr. Michal Nestiak, Vedecko-výskumný pracovník pre numerickú meteorológiu. Vývoj a operatívna prevádzka modelu ALADIN.
- Mgr. Milan Onderka, PhD., Vedecko-technický pracovník pre meteorológiu a klimatológiu. Vývoj štatistických modelov pre analýzu extrémov zrážok. Modelovanie zmeny klímy. Šéfredaktor Meteorologického časopisu.
- Mgr. Jozef Pecho, Vedecko-technický pracovník pre numerickú meteorológiu. Klimatické modelovanie a príprava scenárov zmeny klímy.
- RNDr. Norbert Polčák, PhD., Meteorológ - prognostik, zabezpečenie výstražnej služby na nebezpečné prejavy počasia.
- Mgr. Jana Potanková, Meteorológ - prognostik, zabezpečenie výstražnej služby na nebezpečné prejavy počasia.
- Ing. Viera Rattayová, PhD., Špecialista pre meteorológiu a klimatológiu. Vývoj pokročilých AI/machine learning analýz pre spracovanie a kontrolu dát.
- Mgr. Martina Sadloňová, Meteorológ - prognostik, zabezpečenie výstražnej služby na nebezpečné prejavy počasia.
- Mgr. Cyril Siman, PhD., Meteorológ - prognostik, zabezpečenie výstražnej služby na nebezpečné prejavy počasia, vývoj nástrojov pre predpovednú službu a výstrahy.
- Mgr. Miroslav Šinger, PhD., Meteorológ - prognostik, zabezpečenie výstražnej služby na nebezpečné prejavy počasia, vedúci úlohy Výskum a vývoj prostriedkov pre výstražnú službu a nowcasting, špecialista na búrkové javy.
- Mgr. Dušan Štefánik, PhD., Vedecký pracovník pre numerické modelovanie kvality ovzdušia. Vývoj a operatívna prevádzka predpovedí kvality ovzdušia.
- RNDr. Paulína Valová, Meteorológ - prognostik, zabezpečenie výstražnej služby na nebezpečné prejavy počasia. Vedúca úlohy Predpovede počasia a výstrahy pre verejnosť a špec. užívateľov.