ďalšia epizóda stovky rokov trvajúceho konfliktu o to, kto povedie nasledovníkov Mohameda, má súvis aj s jadrovou dohodou Iránu a svetových veľmocí.
Kríza prepukla po tom, čo Saudská Arábia popravila 47 ľudí za násilie a podnecovanie k násiliu. Saudský minister vnútra sa pre Reuters vyjadril, že väčšina popravených osôb sa previnila účasťou na útokoch, ktoré spáchala al-Kajdá a ktoré si vyžiadali aj životy civilistov. Medzi popravenými bol však aj šiítsky klerik Nimr Bákir al-Nimr, ktorý obhajoval požiadavky šiítskej menšiny z východnej provincie Saudskej Arábie.
Saudská Arábia je prevažne sunnitský štát, kde vládne sunnitská panovnícka dynastia a Nimr al-Nimr vyzýval na slobodné voľby, ale aj na to, aby sa šiítske časti Saudskej Arábie odčlenili. Saudská monarchia prejavy verejnej nespokojnosti netoleruje, najmä ak sa spájajú s nepokojmi a s pokusmi o rozdelenie krajiny. A hoci Nimr-al Nimr sa vyhlasoval za prívrženca nenásilných metód, bol odsúdený spolu s usvedčenými teroristami.
„Poprava klerika prišla vo veľmi citlivej chvíli a môže sa stať rozbuškou veľkého konfliktu. “
K tvrdému rozsudku určite prispelo aj presvedčenie saudských lídrov, že Nimr Bákir al-Nimr koná v záujme Iránu – šiítskeho revolučného štátu a hlavného rivala Saudskej Arábie v regióne.
BEZ VÁS SA NEPOHNEME
Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.